Ознака: синофарм

Вакцинираните со „синовак“ и „синофарм“ трета доза може да примат три...

Националниот Комитет за имунизација денеска донесе одлука со која препорачува, граѓаните кои се вакцинирани со две дози од вакцините на производителите „Синовак“ и „Синофарм“,...

Најголемата добиена пратка на вакцини ќе ја забрза имунизацијата

Денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 500.000 вакцини набавени од кинескиот производител „Синовак“. Вакцините ќе бидат соодветно складирани во Поликлиниката Јане Сандански и на Институтот за...

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три...

Вакцината против ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба за деца од три...

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие дозвола за објавување. Во...

Антикорупциска го добила документот за набавката на кинески вакцини

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го добиле и во Државната...

Пристигнаа 200.000 вакцини од „Синофарм“

Во Македонија пристигнаа 200.000 вакцини од кинеската компанија „Синофарм“. Пред поликлиниката Јане Сандански во Скопје пратката со вакцини беше пречекана од министерот за здравство...

Кинеските компании размислуваат да ги комбинираат вакцините

Кинеските производители на вакцини размислуваат да ги комбинираат своите вакцини за да ја зголемат нивната ефикасност во заштитата од ковид-19. Компаниите „Синовак“ и „Синофарм“, двата...

Кина дневно произведува пет милиони дози вакцини

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната здравствена комисија. - Имаме капацитет...

Србија набави уште два милиона дози од вакцината на „Синофарм“

Србија потпиша договор со кинеската компанија „Синофарм“ за набавка на нови количини вакцини, пренесуваат српските медиуми. На потпишувањето присуствуваа српскиот претседател, Александар Вучиќ, и амбасадорката...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири што државата набавува вакцини...

Од СДСМ велат дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири што државата набавува вакцини од скоро сите производители. - Договори во четири очи, беа...