Ознака: синдикати

Владата и синдикатите дефинираа предлози за поддршка за платите на работниците

Во Владата денеска се одржа состанок со претставниците на синдикатите и граѓанските организации, на кој се разговараше за уредбата за владината финансиска поддршка за...

Синдикална офанзива пред секои избори

Според познавачите, ваквите случувања се логични во македонската политика, бидејќи сега политичарите се во лов на гласачи и токму затоа се обидуваат да се...

Реформите на Макрон го разгореа немирот на „другата Франција“

  Синдикатите во Франција, придружени од „жолтите елеци“ штрајкуваат втор ден. Штрајкот претставува обединувачки фактор за сите незадоволни граѓани, кои овојпат протестираат против реформите за...

Француските синдикати не се откажуваат од барањата

Претставниците на синдикатот во Франција соопштија дека нема да го прекинат штрајкот сè додека претседателот Емануел Макрон не поднесе оставка од најавената реформа на...

Хрватската Влада и синдикатите постигнаа договор, училиштата од утре почнуваат со...

По 37 дена штрајк и повеќедневни маратонски разговори меѓу хрватската влада и синдикатите за образование, денеска беше постигнат договор, а се очекува училиштата да...

Синдикатите против работодавците што бараат работна недела

Унијата на слободни синдикати очекува Уставниот суд на Црна Гора да ја отфрли иницијативата на Унијата на работодавци за оцена на уставноста на делот...

ХДЗ губи поради црквата, синдикатите и „црниот лебед“!

На последните избори станува појасно дека третата политичка опција во Хрватска добива сѐ повеќе гласови Двете најголеми хрватски партии ХДЗ и СДП, на последните европски...

Барањата на синдикатите во најголем дел ќе бидат опфатени во новиот...

По повод Први мај – Денот на трудот вчера во Владата се одржа седница на Економско-социјалниот Совет на кој синдикатите и работодавачите ги испорачаа...

„Бојкотирам“ дојде за да даде поддршка, па го попречи протестот на...

Неколкумина претставници на здружението „Бојкотирам“ дојдоа на протестот на Конфедерацијата на синдикати пред МТВ, за да дадат поддршка. Побараа да зборуваат, но организаторите од...

Во неделите повеќе на работа отколку со семејството

Додека во голем број балкански земји според примерот на повеќето развиени европски држави сѐ поретко се работи во неделите или, пак, се водат кампањи...