Ознака: синалоа

„Глушецот“ е на слобода, Кулијакан може да здивне

Жителите на Кулијакан можеа да здивнат, чувствувајќи олеснување во деновите по опсадата на мексиканскиот град од страна на наркокартелот Синалоа. Олеснување бидејќи заврши теророт,...

Апсењето на синот на Ел Чапо предизвика улична војна во Мексико

Во мексиканскиот Кулиакан избувнаа судири меѓу безбедносните сили и припадниците на моќниот наркокартел Синалоа, чиј поранешен лидер е Хоакин Гузман, попознат како Ел Чапо. Причината...

Откриени три лаборатории за синтетичка дрога во Мексико

Комбинирана акција на армијата и полициските сили во сојузната држава Синалоа на северот од Мекиско пронајде и растури три лаборатории во кои се произведувал...

Хероинот не знае за ѕидови и не познава граници

Моќниот мексикански картел „Синалоа“ (името го доби по истоимената северозападна мексиканска сојузна држава на брегот на Тихи Океан), познат и по називот „Организацијата Гузман-Лоера“,...

Професионален убиец на Ел Чапо користел специјална соба за егзекуции

Со продолжувањето на судењето на Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, продолжуваат и необичните и контроверзни сведочења на сите инволвирани со неговиот картел. По исказот на...

Најголемото предавство во историјата на картелите

Оваа недела се случи едно од најголемите предавства во историјата на мафијата. Според британски „Гардијан“, на отвореното судење на наркобосот Хоакин „Ел Чапо“ Гузман...

Принцот на Синалоа ги предаде наркокартелот и татка си

Веројатно никој не го познава подобро мексиканскиот наркокартел Синалоа од Висенте Замбада Ниебла, настрана од водечките луѓе на криминалната организација, пишува „Њујорк тајмс“. Станува...

Сметководителот и сопругите на картелот ги откриваат тајните на Ел Чапо

Деталите за сложената операција за трговија со дрога која ја предводеше Хоакин Гузман - Ел Чапо, вчера беа изложени во судскиот процес во Њујорк,...