Ознака: симптоми

ЕК: Брзите тестови да се користат кај лица што покажуваат симптоми

Европската комисија препорача брзите тестови за откривање на коронавирусот да се користат главно кај луѓе што покажуваат симптоми. - Брзите анагени тестови треба да се...

Кај болните од ковид-19 пред температура се јавуваат други два симптома

Многумина од нас наидоа на контролни пунктови на работа или во здравствени установи што не можевме да ги поминеме без да ја измериме температурата...

Со криење на коронавирусот се зголемуваат причините за компликации и смртност

И по осум месеци од појавата на коронавирусот во Македонија, сѐ уште граѓаните на Општина Кичево не ги прифаќаат сериозно апелите, да не ги...

Над половина од луѓето кои прележале ковид-19 чувствуваат симптоми и по...

Повеќе од половина од луѓето кои биле отпуштени од болница откако заболеле од ковид-19, чувствуваат симптоми како што се отежнато дишење, замор и анксиозност...

„Долгиот ковид“ предизвикува циклични симптоми и долгорочни последици

Експертите откриле дека долгото боледување предизвикано по инфекцијата од коронавирусот, таканаречен „долг ковид“, всушност не претставува еден симптом, туку се работи за четири симптоми...

Tрамп 24 часа нема симптоми на коронавирус

Претседателот на САД, Доналд Трамп без симптоми на коронавирус е веќе 24 часа, а температура нема четири дена, објави неговиот лекар Шон Конли вечерва. Краткиот...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина...

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега...

Гастритис – причини, симптоми и третман

Гастритисот претставува воспаление на желудочната слузница. Поради современиот начин на живот во кој се вообичаени неизбалансирана исхрана, пушење, прекумерна консумација на кофеин и алкохол...

Закрепнувањето од коронавирусот за многумина не е крај на маките

ЧУДНИТЕ СИМПТОМИ МОЖАТ ДА ОСТАНАТ И ПО ЗАКРЕПНУВАЊЕТО ОД КОВИД-19 Секој десетти заболен од коронавирус страда од замор, болки во мускулите и невролошки проблеми со...

Дванаесет недели подоцна, сѐ уште не можам да го победам заморот...

Дванаесет недели по појавување на првите симптоми на ковид-19, 28-годишниот Калум О'Дајер од Шкотска сѐ уште не се чувствува добро. Претходно здрав и во...