Ознака: сили

Нови опасни игри на нуклеарните сили

Русија ја промени својата нуклеарна политика во услови на засилени тензии со НАТО и во момент кога Москва и Вашингтон не можат да се...

Површината на Титан ја создале исти сили како и Земјата

Научниците објавија дека на најголемата месечина на Сатурн, Титан има многу езера, планини и песочни дини, а нејзината површина е создадена од истите сили...

Ќе се судрат ли големите сили во Сирија?

Шансите за инцидент меѓу суперсилите и не се толку мали, иако Трамп веќе најави повлекување на американските војници од Сирија, оценува Стратфор Во последните фази...

Металург со нови сили по прв триумф во ЛШ

Спроти себе имаме квалитетен противник, кој физички е посилен од нас, но ако ја одиграме нашата игра, верувам во позитивен исход, изјави тренерот на...

Фронтекс со дополнителни сили ќе го контролира приливот на мигранти на...

Темата за справувањето со мигрантите на Западен Балкан, а со тоа и во Македонија, по некакво затишје повторно се актуализира. Европската служба за контрола...