Ознака: сида

Вториот пациент „излекуван“ од ХИВ без третманот со матични клетки дава...

Научниците го открија вториот пациент заразен со ХИВ-вирусот кој навидум се излекувал без третман со матични клетки. Научниците се надеваат дека со понатамошни истражувања...

Русија има прототип на вакцина против СИДА

Русија има прототипи на вакцината против СИДА, изјави шефицата на руската служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова. - Русија учествува во развојот на вакцина...

Отстранувањето на ХИВ од глувците дава нова надеж

Научници од САД за првпат успеаја целосно да го отстранат ХИВ-вирусот од животни со помош на модирање на гени. Ова истражување би можело да...

Втор пациент излечен од ХИВ, пресвртница во борбата со опасниот вирус

Вторпат по почетокот на глобалната епидемија, пациент е излечен од инфекција од ХИВ, вирусот кој ја предизвикува опасната смртионосна болест СИДА, пишува „Њујорк тајмс“. Оваа...

Бил Клинтон повика на засилување на борбата против СИДА-та

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ја повика меѓународната заедница да се засилат напорите за борба против СИДА-та. Клинтон говореше на меѓународната конфернција за СИДА во...