Ознака: сибир

Разорниот оган не успеа да ја прикрие причината за сибирските пожари

Пожарите кои неколку дена беснеат во рускиот регион Јакутија полека се ставаат под контрола, а биле предизвикани намерно од дивосечачи кои се обиделе да...

Катастрофалните шумски пожари во Сибир се подметнати?

Рукиот премиер Дмитриј Медведев побара од полицијата да истражи дали катастрофалните шумски пожари во Сибир се намерно предизвикани за да се скријат активностите околу...

Ништо не ги запира шумските пожари во Русија

И покрај интензивните интервенции на руските воздухопловни сили, големите шумски пожари на Сибир не стивнуваат, туку се уште се прошируваат, јавува „Јуроњуз“. - Пожарите во...

Продолжува вонредната состојба предизвикана од пожарите во Сибир

Руските пожарникари се уште се во борба со пожарите кои беснеат во Сибир. Зафатени се над 1.2 милиони хектари, а во гасењето учествуваат над...

Трамп му понуди помош на Путин против пожарите во Сибир

Американскиот претседател Доналд Трамп му понудил помош на рускиот претседател Владимир Путин во борбата против големите шумски пожари во Сибир. Како што наведува Кремљ, Трамп...

Шумски пожари во Сибир, зафатени 2,7 милиони хектари земјиште

Рускиот претседател Владимир Путин наложи армијата да помогне во борбата против шумските пожари кои горат ширум Сибир и во кои досега изгореа неколку милиони...

Најмалку шест рудари загинаа во автобуска несреќа во Сибир

Најмалку шест лица загинаа, а 16 се повредени кога автобус кој превезувал рудари на работа паднал во бездна во западниот сибирски регион Кемерово, соопшти...

Вонредна состојба во Сибир, температури до минус 52 степена

Во Сибир температурите достигнаа до минус 50 степени Целзиусови, поради што во некои области е воведена вонредна состојба. Учениците во голем број училишта се на...

Девојчиња избегале од градинка во Сибир на минус 45 степени

Две петгодишни девојчиња незабележано избегале од градинка во Сибир на температура од минус 45 степени Целзиусови затоа што сакале да одат дома и да...

Лицата на Сибир

Разновидноста на културите на Сибир е претставена преку серијалот фотографии на Александер Кимушин, кој сликаше портрети на домородните народи во руската област. Кимушин пропатувал 24...