-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:39

Ознака: сибир

Тинејџери пронашле напуштено бебе во кутија со јајца на минус 20...

Руските власти соопштија дека пет тинејџери пронашле бебе во кутија со јајца на оддалечен пат кај селото Сосновка во Сибир на минус 20 степени...

Нема преживени патници од авионот што падна во Сибир

При падот на товарниот авион Ан-12 на белоруската компанија „Гродно“ во областа на Иркутск во Русија, нема преживеани, а досега се пронајдени остатоци од...

Древните резерви на метан во Сибир се темпирана бомба

Научниците со години предупредуваат дека зголемените температури на Арктикот ризикуваат детонација на „темпирана бомба“ на метан, или древни наслаги на стакленички гасови заробени во...

Научниците откриле можна причина за абнормалната топлина во Сибир

Влијанието на човекот е главна причина за невообичаеното топло време во регионите на Сибир. До ваков заклучок дошла Меѓународната група научници од Русија, Холандија,...

Во Сибир измерени рекордни 38 степени

Рускиот град Верхојанск во Сибир, познат по тоа што има најекстремни температури на светот, забележа рекордни 38 степени, соопшти руската метеоролошка служба. Градот е сместен...

Тинејџер подготвувал вооружен напад на училиште

Еден тинејџер бил приведен во сибирскиот град Краснојарск во Русија за подготвување вооружен напад врз училиште, соопшти руската Федералната служба за безбедност (ФСБ). - ФСБ...

Ништо не може да ве подготви за „Сибир“ на Ферара

Абел Ферара е човекот што нѐ навикна дека од него може да очекуваме сешто. Во текот на 40-годишната кариера, снимаше од гангстерски саги до...

Роденденскиот одмор на Путин во Сибир

  Рускиот претседател Владимир Путин го прославил својот 67-от роденден во дивината во Сибир, собирајќи печурки и уживајќи во планините. Путин, кој е познат како...

Избегната сериозна несреќа при проблематично слетување на авион во Сибир

Најмалку 49 лица се повредени кога се запалила опремата за слетување при обидот на бинг на руската чартер компанија ,,Азур ер” да слета во...

Експлозија предизвика пожар во руска лабораторија

Експлозија на гас предизвика пожар во руска лабораторија во која се испитуваат разни вируси од мали сипаници до ебола, соопштија властите, а пренесе „Гардијан“....