20.8 C
Skopje
22.8.2019 - 9:35

Ознака: сибир

Светот во пламен

Планетата стравува од последиците додека беснеат пожари во шумите во Сибир и во дождовната шума Амазон, како и од бројот на шумски пожари во...

Планетата стравува од последиците додека горат светските шуми

Разорен оган ги уништува шумите на Сибир, додека на другиот крај од светот гори и дождовната шума Амазон, а бројот на шумски пожари во...

Чадот од пожарите во Сибир ќе стигне до Гренланд

Чадот предизвикан од шумските пожари во Сибир ќе го прејде океанот и ќе се надвие над северот на Гренланд, а потоа ќе се движи...

Горат Сибир, Алјаска и Гренланд, облакот од чад е поголем од...

Облак од чад поголем од територијата на Европската Унија се шири низ Сибир, додека шумските пожари со невидени размери во Арктичкиот Круг беснеат веќе...

Катастрофалните пожари во Сибир не го интересираат светот?

Пожарите во Сибир со кои веќе два месеца се обидуваат да се справат властите во Русија, уништија големи шумски површини, ги зголемија заканите врз...

Справувањето со пожарите создава превирања кај руските власти

Локалната власт ја префрла вината на централната руска власт за неможноста за справување со огнот поради отстуство на соодветна опрема, додека разорните пожари и...

Разорниот оган не успеа да ја прикрие причината за сибирските пожари

Пожарите кои неколку дена беснеат во рускиот регион Јакутија полека се ставаат под контрола, а биле предизвикани намерно од дивосечачи кои се обиделе да...

Катастрофалните шумски пожари во Сибир се подметнати?

Рукиот премиер Дмитриј Медведев побара од полицијата да истражи дали катастрофалните шумски пожари во Сибир се намерно предизвикани за да се скријат активностите околу...

Ништо не ги запира шумските пожари во Русија

И покрај интензивните интервенции на руските воздухопловни сили, големите шумски пожари на Сибир не стивнуваат, туку се уште се прошируваат, јавува „Јуроњуз“. - Пожарите во...

Продолжува вонредната состојба предизвикана од пожарите во Сибир

Руските пожарникари се уште се во борба со пожарите кои беснеат во Сибир. Зафатени се над 1.2 милиони хектари, а во гасењето учествуваат над...