Ознака: СЗО

Повторното ширење на малите сипаници не дојде случајно

Повторното глобално избивање на малите сипаници (или морбили) не покажува знаци на сопирање, откако прелиминарните податоци на Светската здравствена организација (СЗО) откриваат дека случаите...

Воените активности во Либија земаа 147 животи

Најмалку 147 лица загинале, а 614 се повредени во неодамнешните воени активности во Либија, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). СЗО на Твитер објави и...

СЗО стравува од ширење на заразни болести во Либија

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека стравува од ширење на заразни болести во Либија, поради се поголемиот број на лица кои ги напуштаат...

СЗО: Во судирите во Либија загинаа 47 лица, околу 200 се...

Најмалку 47 луѓе загинаа, а околу 200 се повредени во последните три дена во конфликтите во Либија, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Калифа Хафтар,...

Потврдени 139 случаи на колера по циклонот во Мозамбик

Властите во Мозамбик соопштија дека бројот на заболени од колера по разорувачкиот циклон, што ја погоди земјата се искачи на 138. Според информациите на здравствените...

Нема навика за користење платнени торби

Светот има проблем со загадувањето што доаѓа од пластиката. Ова загадување претставува голем проблем откако голем број истражувања покажаа дека водата што се консумира...

СЗО: Тешка хуманитарна ситуација во бегалскиот камп Ал-Хол во Сирија

Во текот на изминатите три месеци повеќе од 37.000 луѓе, претежно жени и деца, кои бегаат од судирите во соседниот регион Деир-ез-Зор, пристигнале во...

Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Глобалното движење против вакцинирањето на младата популација првично станува актуелно пред речиси дваесетина години, преку објавувањето на една студија што покажува корелација меѓу ММР-вакцината...

Антивакциналните движења и популизмот директно поврзани?

Последната студија објавена во Европскиот весник за јавно здравство открива поврзаност помеѓу поддршката за популистички политички партии и отпорот кон вакцинирањето. Додека сѐ повеќе земји...

СЗО: Владите вложуваат 51 отсто во здравството, граѓаните 35 отсто

Инвестициите во здравството се движат со побрзо темпо отколку во останатите сегменти на глобалната економија, и на нив отпаѓаат 10 проценти од Бруто домашниот...