Ознака: СЗО

САД го запираат финансирањето на СЗО

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека ќе го запре финансирањето на Светската здравствена организација (СЗО) затоа што, како што тврди тој, не успеала...

Бил Гејтс: Тоа што го прави Трамп е многу опасно

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за прекин на финансирањето на Светската здравствена организација (СЗО) беше критикувана од генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш,...

Трамп се заплетка префрлајќи ја вината врз СЗО

Американскиот претседател кажа дека ќе го прекине финансирањето на организацијата бидејќи таа предизвикала „толку многу смрт“ преку „туркање на кинеските дезинформации“, иако тој и...

Трамп го прекина финансирањето на Светската здравствена организација

Американскиот претседател, Доналд Трамп најави дека Соединетите држави привремено ќе престанат со финансирање на Светската здравствена организација (СЗО) заради „лошо управување“ со епидемијата на...

Ковид-19 е десетпати посмртоносен од свинскиот грип

Коронавирусот е десет пати посмртоносен од вирусот на свински грип (Х1Н1) кој се појави во Мексико во 2009 година, изјави генералниот директор на Светската...

Кои се најголемите финансиери на СЗО

Како што се зголемува негативниот ефект на пандемијата на вирусот ковид-19 во САД, така постепено претседателот Доналд Трамп се дистанцира од вината за избувнување...

Бил Гејтс стана најмоќниот лекар во светот

Милијардерот и коосновач на „Мајкрософт“ има огромно влијание врз Светската здравствена организација, па затоа неговите приоритети станаа приоритети на агенцијата на ОН, велат критичарите Некои...

СЗО: Опасно е да се мисли дека се приближуваме до крајот...

Светската здравствена организација денеска предупреди дека пандемијата на коронавирус и натаму е опасна за Европа, односно дека малото снижување на бројот на регистрирани заразени...

СЗО делумно ги промени советите за заштитните маски

Масовната употреба на маски за лице има смисла во земји каде што другите превентивни мерки против коронавирусот тешко се усвојуваат, изјави шефот на Светската...

Трамп се пресметуваше со противниците во најтешкиот ден за САД

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот ден во САД од...