3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 4:46

Ознака: СЗО

Антивакциналните движења и популизмот директно поврзани?

Последната студија објавена во Европскиот весник за јавно здравство открива поврзаност помеѓу поддршката за популистички политички партии и отпорот кон вакцинирањето. Додека сѐ повеќе земји...

СЗО: Владите вложуваат 51 отсто во здравството, граѓаните 35 отсто

Инвестициите во здравството се движат со побрзо темпо отколку во останатите сегменти на глобалната економија, и на нив отпаѓаат 10 проценти од Бруто домашниот...

Загадувањето на воздухот му одзема по една година од животот на...

Европската еколошка агенција (ЕЕА) предупредува дека загадувањето на воздухот секоја година во Европа предизвикува речиси 500.000 случаи на прерана смрт. Изложувањето на т.н. ПМ-честички...

СЗО: Пораст на бројот на заболени од сипаници на светско ниво

Светската здравствена организација вчера предупреди дека се неуспешни обидите за спречување на ширењето на сипаниците и оти бројот на заразени лица на светско ниво...

Глобалниот бран на морбили е поттикнат од заговори и дезинформации

Последните информации од Институтот за јавно здравје на Република Македонија покажуваат дека двојно е зголемен бројот на заболени од морбили. Станува збор за регистрирани...

СЗО: Најмалку 29 деца починале од студ во последните два месеца...

Најмалку 29 деца починале од студ во последните два месеца во Сирија кога многу семејства бегале од судирите во источниот дел на таа земја,...

Се влошува епидемијата на ебола во Конго

Продолжува да се влошува ситуацијата со епидемијата на ебола во Демократска Република Конго, пренесува Си-ен-ен. Според информациите, ова е една од најсмртоносните епидемии на...

ОН предлага заедничка контрола врз јеменското пристаниште Ходеида

Специјалниот претставник на генералниот секретар на Обединети нации за Јемен, Мартин Грифитс денеска предложи страните вклучени во јеменскиот конфликт да воспостават заедничка контрола врз...

СЗО: Бројот на загинати во сообраќајни несреќи порасна на 1,35 милиони...

Секои 24 секунди еден човек гине во сообраќајни несреќи ширум светот, вкупно 1,35 милиони годишно и тие несреќи сега се главна причина за смрт...

СЗО: Ако се намали аерозагадувањето ќе се спасат еден милион животи

Животот на еден милион луѓе ширум светот годишно можат да се спасат до 2050 година ако се почитуваат целите за намалување на загадувањето на...