-2.3 C
Skopje
27.1.2022 - 9:23

Ознака: СЗО

Филипче: Прогласувањето на пандемија не беше неочекувано

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филиче, изјави дека прогласувањето на СЗО за пандемија не беше неочекувано, заради тоа што голем број...

СЗО: Коронавирусот е на праг да прерасне во пандемија

Коронавирусот е сѐ поблиску до прагот за предизвикување пандемија, но избувнувањето на епидемии во одделни земји и натаму може да се спречи со комбинација...

СЗО за разликите помеѓу сезонскиот грип и коронавирусот

Ковид-19 и грипот ги имаат истите симптоми и се шират слично, но меѓу нив има значителни разлики. Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос...

СЗО: Смртноста од коронавирусот повисока од грипот, но ширењето може да...

Околу 3,4 отсто од луѓето кај кои е потврден вирусот Ковид-19 починале што е повеќе од стапката на смртност од сезонскиот грип која е...

СЗО го крена нивото на опасност на „многу високо“

Светската здравствена организација (СЗО) го крена нивото на опасност и ширењето на коронавирусот на глобално ниво на „многу високо“, но предупреди дека нашиот најголем...

Ханс Клуге: Македонија ги спроведува препораките на СЗО, нема потреба за...

Здравствените власти и Владата во државата ги спроведуваат препораките од Светската здравствена организација (СЗО), дури и пред да се јави вчерашниот прв случај со...

Граѓаните кои биле во земји со коронавирус задолжително да се јават...

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како и сите ученици и...

Експертите од Рим порачуваат: Здрав разум, миење раце и кашлање во...

Претставниците на Европската Унија, италијанските власти, СЗО и Европскиот центар за превенција и контрола на болести од состанокот во Рим порачаа дека не треба...

Опаднатиот број на нови случаи на коронавирус е охрабрувачки

Постојаниот пад на нови случаи на заболени од коронавирусот во Кина е охрабрувачки, соопшти Светската здравствена организација, но рано е да се знае дали...

Новиот коронавирус доби име

Новиот коронавирус, од кој починаа повеќе од 1.000 луѓе, доби име. Светската здравствена организација (СЗО) објави дека официјалното име на коронавирусот е Ковид – 19....