20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 6:10

Ознака: СЗО

СЗО ја одобри вакцината на Модерна за итна употреба

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри вакцината против Ковид-19 на компанијата Модерна за итна употреба. Асистентка на генералниот директор на СЗО, Марињела Симао, истакна дека...

СЗО: Пандемијата се разгорува

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, вели дека пандемијата на коронавирусот се разгорува и дека бројот на заболени во светот...

Од досега употребените вакцини, само 0,3 отсто се во сиромашните земји

Директорот на СЗО ги осудува нееднаквостите во дистрибуцијата Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека вакцините против ковид-19 сè уште се...

СЗО ја продолжи глобалната вонредна состојба уште три месеци

Светската здравствена организација (СЗО), ја продолжи глобалната здравствена вонредна ситуација поради пандемијата на ковид-19 за уште три месеци. Информацијата ја соопшти Комитетот за итни случаи...

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот, на неделно ниво е скоро двојно зголемен во последните два месеца и се приближува до највисоката...

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна. Смолвуд за РТС изјави дека...

СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на ковид-19 сè уште не е решен, но дека...

СЗО: Нерамнотежата во дистрибуцијата на вакцини е шокантна

Шокантна нерамнотежа е присутна во дистрибуцијата на вакцини против коронавирус ширум светот и повеќето земји немаат доволно дози за да ги вакцинираат здравствените работници...

СЗО: Сè уште немаме доволно податоци за комбинирањето вакцини

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска со комбинацијата на различни...

СЗО засега не поддржува пасоши за вакцинација

Светската здравствена организација не го поддржува барањето за поседување пасош за вакцинација за премин на границите, токму поради неизвесноста дали инокулацијата го спречува пренесувањето...