Ознака: СЗО

СЗО: Продолжува да опаѓа бројот на заразени и починати од коронавирусот...

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека минатата недела на глобално ниво се регистрирани речиси четвртина помалку пријавени случаи на лица инфицирани со коронавирусот. Според СЗО,...

СЗО ја потврди делотворноста на вакцината против ХПВ со потенцијал да...

Вакцината со единечна доза против хуман-папилома вирусот (ХПВ) има потенцијал да ги промени „правилата на играта“, велат стручњаци од Светската здравствена организација (СЗО). Експертите од...

СЗО: Подготовка за можни „хемиски напади“ во Украина

Директорот на Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге денеска изјави дека ова тело се подготвува за можни „хемиски напади“...

СЗО: Околу 99 отсто од светската популација дише воздух со лош...

Најмалку седум милиони луѓе годишно умираат од загадениот воздух Околу 99 отсто од светската популација дише воздух што ги надминува границите за квалитет на воздухот...

СЗО објави план за пандемијата со три можни сценарија

Светската здравствена организација (СЗО) објави ажуриран план за во кој се наведени три можни сценарија за пандемијата до крајот на годинава. Директорот на СЗО,...

СЗО: Нападите врз здравството се дел од стратегијата на Русите

Од почетокот на воениот конфликт регистрирани се повеќе од 80 напади врз здравството во Украина, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом...

СЗО: Глобален пораст на смртни случаи со ковид од 43 отсто...

Бројот на смртни случаи со коронавирус во светот изминатата недела, се зголеми за 43 отсто, во споредба со претходната недела. Од друга страна, бројот...

Пановски: Со ковидот мора да живееме, бројот на случаи нема да...

За разлика од нас, европските земји веќе одамна ги олабавија мерките, но затоа изминатиот период имаат зголемување на процентот на позитивни случаи Новата методологија за...

Сали на состанок за здравје и миграции во Истанбул организиран од...

Министерот за здравство Беким Сали присуствува на состанок на високо ниво за здравје и миграции, кој се одржува денеска и утре во Истанбул, организиран...

СЗО: Војната во Украина би можело да ја влоши пандемијата на...

Светската здравствена организација (СЗО) изрази загриженост дека војната во Украина би можела да ја влоши пандемијата со коронавирусот, па оттаму настојува да стори повеќе...