20.8 C
Skopje
25.6.2021 - 6:18

Ознака: СЗО

Макрон и Меркел сакаат да го зајакнат СЗО

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел се меѓу лидерите кои сакаат да ја зајакнат Светската здравствена организација и способноста на светот...

Гебрејезус: Скандалозна нееднаквост во поделбата на вакцините против ковид-19

Во пандемијата против ковид-19, продолжува скандалозната нееднаквост во поделбата на вакцините, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејезус. Обраќајќи се...

Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

СЗО со порака до богатите земји Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против ковид-19 и...

СЗО: Индискиот сој откриен во 44 држави

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија е откриен во дури...

СЗО: Зголемена дебелина кај децата може да биде последица на пандемијата

Европската канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека пандемијата на коронавирус може да има непредвидливи последици што може да резултираат со зголемена дебелина...

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше индискиот сој на коронавирус, исто така познат како „двоен мутант“, како можност од нова глобална загриженост, пренесува „Би-би-си“. Според...

СЗО: Форматот на Олимписките игри во Токио зависи од кoронавирусот

Светската здравствена организација верува дека Олимписките игри ќе се одржат ова лето во Јапонија и дека многу одлуки за нивниот формат може да се...

СЗО ја одобри кинеската вакцина „Синофарм“ за итна употреба

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека кинеската вакцина „Синофарм“ против ковид-19 е одобрена за итна употреба, пренесува АП, наведувајќи дека ова отвора пат за...

СЗО неделава одлучува дали ќе ги одобри кинеските вакцини

Светската здравствена организација треба оваа недела да одлучи дали ќе одобри две кинески вакцини против ковид-19 за итна употреба, изјави Марианџела Симао, помошник-генерален директор...

СЗО ја одобри вакцината на „Модерна“

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри вакцината на „Модерна“ за итна употреба. Тоа е петта вакцина со одобрение на СЗО, што ќе го забрза одобрувањето...