Ознака: СЗО

СЗО: Нема потреба да се откажуваат масовни настани поради мајмунските сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) не гледа потреба од откажување или одложување на масовни настани ова лето поради невообичаено високиот број случаи на мајмунски сипаници. -Научивме...

Укината поделбата на ендемични и неендемични земји во епидемијата на мајмунски...

Светската здравствена организација (СЗО) ја укина, во својата статистика за мајмунски сипаници, поделбата на ендемични и неендемични земји, со цел подобро да го „унифицира“...

СЗО ја поддржа употребата на вакцината адаптирана на сојот Омикрон

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза. – Специјална вакцина против коронавирус, адаптирана за...

Мајмунските сипаници ќе добијат ново „недискриминирачко“ име

Светската здравствена организација (СЗО) го разгледува предлогот од група научници Група научниците изразиле загриженост до СЗО дека преовладува перцепцијата во јавноста дека вирусот на мајмунски...

СЗО: Во 27 земји регистрирани 780 случаи на мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) има податоци за 780 потврдени случа и на мајмунски сипаници во 27 земји во кои оваа болест не е ендемична,...

СЗО: Епидемиите на ендемски болести стануваат се почести и поупорни

Епидемиите на ендемски болести како што се мајмунска сипаница и ласа треската стануваат се поупорни и почести, предупреди синоќа директор за итни случаи во Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. Тој...

Летните забави и фестивали би можеле да ги шират мајмунските сипаници,...

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на можно ширење на мајмунските сипаници на фестивалите и другите поголеми собири планирани ова лето низ Европа. - Потенцијалот за...

СЗО: Мајмунските сипаници се умерен ризик за јавното здравје

Светската здравствена организација соопшти дека мајмунските сипаници во моментов претставуваат „умерен ризик“ за јавното здравје на глобално ниво, откако се пријавени случаи во земји...

Собранието на СЗО изгласа резолуција со која се осудуваат руските акции...

Собранието на Светската здравствена организација (СЗО) денеска усвои резолуција со која се осудуваат руските акции во Украина, што доведоа до вонредна состојба во здравството. –...

СЗО: Не е потребна масовна вакцинација во Европа и Северна Америка...

Светската здравствена организација не верува дека појавата на мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка бара масовни вакцини. – Засега мерките како што се добра...