Ознака: Сеќавање

Лет над летовите

„Идентитетот не е зацртан, туку се освојува од ден на ден. Исто како и слободата“, Г. Стефановски Сеќавање Небото како да беше одлучило да го потроши...

Сеќавање и незаборав

Ако царска Бугарија во Втората светска војна извршила геноцид врз Евреите во Македонија, сегашна Бугарија, со малку променети методи, врши геноцид врз Македонците. Нивните...

Промоција на документарниот филм „Сеќавање“ од Роберт Јанкулоски

Документарниот филм „Сеќавање“ на Роберт Јанкулоски е промовиран во новото кино „ Манаки“ во Битола. Станува збор за филмска проекција изработена од стаклени закопани плочи...

Пред разурнатото сеќавање на егзодусот

... Се јавувам од една невозможна земја... Во центарот на главниот град на оваа невозможна земја можете да забележите мноштво скулптури посветени на кристализираното...

Приказните да се паметат и да се раскажуваат

Сеќавање на неуморниот Димитар Ќорнаков Мирјана Тренчева Димитар Ќорнаков е еден од првите македонски истражувачи на средновековната уметност, кој на уметноста на копаничарството ѝ посвети најголем...

Пендаровски: Сите имаме обврска да се сеќаваме на геноцидот врз Ромите...

Претседателот Стево Пендаровски, преку видео порака се обрати на виртуелната комеморативна церемонија, што по повод 2-ри август, Европскиот ден за сеќавање на холокаустот врз...

Царовска: Владата има цврста определба да се сочува вистината за Холокаустот

Во присуство на преживеаните од нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц-Биркенау и стотици официјални лица од многу држави во Европа и светот, денес на местото на...

Сеќавање на Катица Трајковска Абјаниќ

Промоцијата на книгата „Мирисливите бои на душата“ од Катица Трајковска Абјаниќ, новинарка, уредничка и авторка, една од најзначајните од областа на културата кај нас,...

Една голема сага и тага за Чаир

За таа меана и денес се раскажува и прераскажува, бидејќи ја отсликувала душата на Чаир. Пивото се точело од голем дрвен долап, се пиеле...

Сеќавајќи се на НАТО-интервенцијата

Понекогаш мора да се повлече црта и да се остават настрана и прашања што се чинат не само исклучително важни, туку и ургентни, па...