Ознака: сеча

Да престане дивата сеча во Крушино, побара Движењето Беса од Кичево

Денес прес конференција одржа Движењето Беса, со цел да се актуелизира проблемот со неконтролираното сечење на шумите во Кичево и Крушино. Пред присутните говореше...

Санитарната сеча никако да започне

Како што е огромна потребата за дрвја, голема е потребата и за нивно редовно кастрење, одржување, но и целосно сечење на оние гнилите. Во...

Казна за одговорните кои бесправо исекле дрво во општина Кисела Вода

Инспекторатот на Град Скопје, денеска на општина Кисела Вода и одговорното лице им изрече максимална казна во висина од 1.800 евра поради бесправно исечено...

Едноминутен молк на протестот за исечените дрвја на „Орце Николов“

Во сеќавање на исечените дрвја на улица „Орце Николов“, со едноминутно молчење денес беше започнат протестот во скопско Дебар Маало. Сечењето на дрвјата од...

„Кога пилите ќе стивнат“ – протест против сечата на дрвја

За денеска со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот стои „Зелен хуман град“...

Општина Центар: Ќе се засадат нови дрвја на „Орце Николов“, отстранетите...

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата „Орце Николов“, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување на заложбите за создавање...

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја на...

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјата на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од иницијативата О2 велат дека дрвата...

ДОМ бара одговори за сечата на дрворедот на „Орце Николов“

Од зелената партија ДОМ велат дека со голема загриженост ги следат фотографиите и реакциите на социјалните мрежи за сечата на дрворедот на улицата „Орце...

Охриѓанец го повредил колегата додека сечеле дрвја во шума

Работник вчера бил повреден од страна на негов колега во шумскиот појас над охридското село Опеница. - При извршен увид на местото на настанот од полициски...

Криминална група во Амазонија исекла 9.000 дрвја постари од 100 години

Полицијата изврши рација во десетина пилани во бразилската прашума Амазонија, при што уапси околу 30 лица обвинети за вмешаност во нелегална сеча на шума. Во...