Ознака: Сеул

Роботи служат клиенти во ресторан во Јужна Кореја

Ресторан за бургери во Сеул, главниот град на Јужна Кореја, се разликува од вообичаените ресторани за брза храна затоа што роботи ги служат клиентите. Од...

Во Јужна Кореја повторно стапуваат на сила забрани, се затвораат клубовите...

Откако Јужна Кореја во борбата против вториот бран на епидемијата ги врати на сила широките забрани во борбата против ковид-19 во Сеул, сега таквите...

Смртта на градоначалникот на Сеул го истакна проблемот со самоубиствата во...

Кореа хералд Наводното самоубиство на сеулскиот градоначалник Парк Вон-сун повторно во центарот на вниманието го стави проблемот со самоубиствата во Јужна Кореја. Парк е последната...

Градоначалникот на Сеул пронајден мртов

Градоначалникот на Сеул, Парк Вон-сон, кој беше пријавен за исчезнат, е пронајден мртов по деталното четиричасовно пребарување, потврди локалната полиција, пренесува Си-Ен-Ен. Исчезнувањето претходно денеска...

Исчезна градоначалникот на Сеул, полицијата започна потрага

Градоначалникот на Сеул, Парк Фон Сон, исчезна, а полицијата започна голема операција на потрага. Медиумите пишуваат дека политичарот оставил проштално писмо. „Раша тудеј“ наведува дека...

Меридијани

Сеул - Северна Кореја вчера ја дигна во воздух канцеларијата за врски со Југот во пограничниот град Каесонг, соопшти Министерството за обединување на Јужна...

Сеул ги затвора баровите и ноќните клубови поради страв од нов...

Сеул нареди затворање на баровите и ноќните клубови, поради појава на нови случаи, што предизвикува стравувања од повторно ширење на инфекцијата, која досега беше...

Mеридијани

Берлин - Државното обвинителство на германската покраина Северна Рајна Вестфалија соопшти дека полицијата уапсила четворица Таџикистанци, под обвинение дека членувале во Исламската држава и...

Најмалку седум загинати во пожар во преноќиште во Сеул

Најмалку седум лица загинаа, а 11 се повредени денеска при пожар во преноќиште во центарот на јужнокорејскиот главен град Сеул. Лекарски извори соопштија дека конечниот...

Сеул ја запре пропагандата против Северна Кореја

Јужна Кореја вчера ја стопира пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...