Ознака: серија а

Сè над 10 гола за Удинезе е успех за Несторовски

Иако договорот беше склучен одамна, Илија Несторовски денеска беше претставен како ново засилување на „Дачија арена“ на Удинезе во прва средба со новинарите. По две...

Сари ќе ја прилагодува „старата дама“ на неговата стратегија

Новиот фудбалски тренер на италијанскиот шампион Јувентус, Маурицио Сари, уште на самото претставување во Торино предизвика многу реакции, дел позитивни, а дел негативни. Главното...

Јуве запрен од Спал, Кин го надмина Балотели

На лидерот во италијанската Серија А, Јувентус му беше потребен само бод од гостувањето против Спал за освојување нова, осма шампионска титула, но најверојатно...

Миланските ривали се борат за потписот на Конте

Двата фудбалски гиганти од Милано почнуваат нова битка. Според медиумите на Апенините, Милан и Интер се цврсто решени да го привлечат за свој тренер...

Конте решен да се врати во Серија А

Поранешниот тренер на Челси, Антонио Конте, си поставил за цел да најде тренерски ангажман во својата родна Италија. Ова го откри поранешниот претседател на...

Инсиње гордо ја носи капитенската лента во Наполи

Лоренцо Инсиње изјави дека е горд што ја носи капитенската лента во Наполи, во пресрет на дерби-натпреварот против Јувентус, во 26-то коло на италијанската фудбалска...

Серија А – лига на ветерани голгетери

Напаѓачот на Сампдорија, искусниот ветеран Фабио Кваљарела (36) успеа да го погоди противничкиот гол на 11 последователни натпревари оваа сезона, со што ја продолжи...

Пандев казнет поради глума

Поради обид да одглуми пенал, македонскиот фудбалски репрезентативец во дресот на Џенова, Горан Пандев беше казнет од Дисциплинската комисија при Италијанската фудбалска федерација со...

Серија „А“ се пофали со повеќе гледачи на трибините, Интер води

Италијанските навивачи, кои во живо следеле натпревари од првата полусезона во Серија „А“, се повеќе на број во однос на минатата година. И како...

Поранешен директор му задава дополнителни проблеми на Милан

Италијанскиот фудбалски клуб Милан го очекуваат големи предизвици на почетокот на 2019 година. „Росонерите“ прво ќе се соочат со Сампдорија, а потоа и против...