Ознака: серија а

Соиграч на Пандев има коронавирус

Фудбалскиот клуб Џенова објави дека голманот Матија Перин е позитивен на коронавирусот. - Играчот е во самоизолација и ќе го пропушти натпреварот со Наполи. Матиja...

Ако треба да се употреби алгоритам, Серија А може да нема...

ФУДБАЛ - ОДРЕДЕНИ НАЧИНИТЕ ЗА ЗАВРШУВАЊЕ НА СЕЗОНАТА Ако првенството во Италија пак биде прекинато, ќе се игра плејоф за првак и плејаут за опстанок,...

Серија А продолжува на 13 јуни, ако одобри Владата

Италијанската фудбалска Серија А планира да ја продолжи сезоната на 13 јуни, ако тоа го одобри Владата. Тоа беше договорено на видеосостанокот на Лигата,...

Серија А нема да почне наскоро?

Тимовите од вчера ги почнаа индивидуалните тренинзи, а со тимските ќе продолжат најрано на 18 мај Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, ги потсети клубовите...

Во Серија А тренинзите ќе почнат од 4 мај?

На тимовите во фудбалската Серија А ќе им биде дозволено да почнат со индивидуалните тренинзи на 4 мај, а со тимските на 18 мај,...

Италијанските фудбалери не прифаќаат намалување, формираат солидарен фонд

Серија А објави дека договорила намалување на платите од 33 проценти за фудбалерите на 19 од 20-те клуба и за тренерскиот персонал во периодот...

Елмас – еден од најмладите стрелци сезонава во Серија А

Македонскиот репрезентативец го постигна голот првенец во првенството на Италија во победата на Наполи на гости кај Сампдорија со 4-2 Македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас...

Михајловиќ: Сега, секој момент ми е драгоцен

Тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ во отворено интервју со „Спортвик“, магазинот на весникот „Ла газета дело спорт“, зборуваше за неговата битка со леукемијата и...

Серија А бара да има пет замени во секој меч

Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) официјално аплицира за дозвола клубовите во Серија А да имаат шанса да користат пет замени во еден меч. Претседателот на ФИГЦ,...

Михајловиќ и Сари ги менуваат правилата во Серија А

Фудбалскиот сојуз на Италија пред почетокот на сезоната воведе ново правило. Тренерите, доколку не се суспендирани, ќе можат да ги водат своите тимови и...