Ознака: серена вилијамс

Серена Вилијамс се пошегува на сметка на Меган Маркл

Одбивајќи да ја коментира одлуката на Меган Маркл да се пресели во Лос Анџелес, американската тенисерка Серена Велијамс се пошегувала дека никогаш не слушнала...

И гранслем-турнирот Вимблдон е под знак прашалник?

Првиот турнир во Вимблдон се одржал во 1887 година и досега ниту еднаш не бил откажан во мирнодопски услови Организаторите на годинашниот тениски гранслем-турнир и еден...

Вилијамс за рекордна 24-та, Андрееску за прва гранслем-титула

Разликата од 18 години меѓу финалистките на турнирот во Њујорк е најголема во тениската опен-ера од 1968 година наваму Американката Серена Вилијамс (37) е на...

Андреску против Серена во финалето на Ју-Ес опен

Бјанка Андреску од Канада и Серена Вилијамс од САД на 7 септември ќе играат во финалето на последниот тениски гренд-слем во сезоната, Ју-Ес опен. Андреску...

Маргарет Корт брилијантна на теренот, неомилена во јавноста

Контроверзиите со Корт почнаа по завршувањето на тениската кариера поради нејзините антигеј-ставови Американката Серена Вилијамс на гранслем-турнирот во Њујорк, кој започнува денеска. ќе атакува на...

Серена Вилијамс четврта година по ред со најголема заработка

Таа во периодот од 1 јуни 2018 до 1 јуни 2019 г. заработила 29,2 милиони долари, од кои само 4,2 милиони се од турнирите,...

Во Њујорк ќе играат 13 гранслем-првенки

Најдоброрангираните 102 тенисерки на најновата ВТА-листа ќе настапат на гранслем-турнирот САД Опен следниот месец (од 26 август до 8 септември), објави Американската тениска асоцијација...

Халеп прва Романка победничка на Вимблдон

Во финалето таа ја совлада Серена Вилијамс (6-2, 6-2), која не успеа да стигне до 24-та гранслем-титула и да се израмни со рекордерката, Австралијката...

Лесните победи на Вилијамс и Халеп навестуваат неизвесна борба за титулата...

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24-та гранслем титула и осма од тревните терени на Вимблдон, откако во дуелот...

Нов меч од серијата големи пресврти на гранслемите

Сонот на Серена за осми триумф во Мелбурн го прекина Каролина Плишкова од Чешка во четврт-финалето, и тоа на сензационален начин, победувајќи ја со...