Ознака: Сергеј Шојгу

Украинската служба за безбедност му даде рок на Сергеј Шојгу да...

Украинската служба за безбедност (СБУ) му даде рок на рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, до 20 јули да се јави во главната управа...

Шојгу: Ситуацијата во Европа бара одлуки за деескалација

Ситуацијата во Европа е експлозивна и бара одлуки за деескалација, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој на конференцијата за меѓународна безбедност во...

Шојгу: На Русија не ѝ треба воен буџет како тој на...

Иако американскиот воен буџет е десет пати поголем од рускиот, Русија доста ефикасно им се спротивставува на САД, благодарение на својата наука, индустријата и...

Шојгу: Руската војска од 2012 година доби повеќе од 200 балистички...

Руските оружени сили од 2012 година се побогати за повеќе од 200 интерконтинентални балистички ракети, и копнени и за подморници, соопшти денеска рускиот министер...

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го предупредил израелскиот колега Авигдор Либерман дека Русија нема да дозволи денешното уривање на авион Иљушин Ил-20 да...