3.8 C
Skopje
9.12.2019 - 17:54

Ознака: сергеј лавров

Москва: Целта на САД е соборување на власта во Венецуела

Вашингтон и неговите најблиски сојузници отворено спроведуваат политика чија цел е соборување на легитимната власт во Каракас, порача шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. -...

Лавров: Смешно е да се тврди дека Трамп работи во интерес...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека е смешно да се тврди оти американскиот претседател Доналд Трамп работи во интерес на...

Лавров: Москва не е против договорот меѓу Скопје и Атина, спорен...

Русија не е против новото име на Македонија, ниту против договорот меѓу Грција и Македонија околу името, туку прашува колку овој процес е легитимен,...

Лавров: На Русија не и требаат посредници во спорот со Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја отфрли идејата за меѓународно посредување во спорот меѓу Русија и Украина околу руската заплена на...

Лавров: Продолжувањето на трасата на „Турски тек“ зависи од ЕУ

Москва ќе биде подготвена за продолжување на трасата на гасоводот „Турски тек“ кон Европа, дури откако ќе добие гаранции од ЕУ дека и овој...

Русија и врачи протестна нота на амбасадорката на Холандија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров соопшти дека денеска и врачил протестна нота на холандската амбасадорка во Москва Рене Џонс-Бoс поради апсењето и...

Лавров: САД ги поткопуваат напорите во сите процеси

САД ги поткопуваат напорите да се постигнат меѓународни договори во врска со Блискиот исток, Иран, климата и трговијата, изјави рускиот министер за надворешни работи...

Лавров: Лажна е тезата дека Балканот треба да избира меѓу Западот...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска во Бања Лука дека е лажна тезата дека балканските земји треба да бираат меѓу развивање...

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Бања Лука негираше дека Русија се меша во исходот на референдумот за името во Македонија,...

Лавров: Никој не треба да создава конфликти на Балканот

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, на заедничка прес-конференција со босанскиот колега Игор Црнадак во Сараево изјави дека никој од надвор не треба да...