Ознака: сергеј лавров

Лавров: Макрон покажа мудрост и желба за дијалог

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон во говорот на безбедносната конференција во Минхен покажал прагматичен пристап кога...

Лавров ќе се сретне со Помпео идната недела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров идната недела ќе го посети Вашингтон за да се сретне со државниот секретар Мајк Помпео, соопштија американски...

Лавров: Ограничувањето на работата на медиумите е политичка цензура

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ограничувањето на работата на руските новинари во многу земји е обид за наметнување политичка цензура. -...

Лавров: Не смее да се дозволи нуклеарна војна

Русија за време на Генералното собрание на ООН ги повика сите земји да ја поддржат изјавата за недозволивост на нуклеарната војна. Рускиот министер за надворешни...

Лавров: За Русија е поважнo да работи во рамките на Г20...

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Русија не бара заживување на групата 8, додека портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека...

Лавров: Ситуацијата со Иран се развива кон опасно сценарио

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека ситуацијата со Иран се одвива кон опасно сценарио, јави „Ројтерс“ повикувајќи се на руската новинска...

Австриската влада на Курц е жртва на русофобната кампања, тврди Лавров

Владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц, која падна на 27 мај, стана жртва на русофобната кампања, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,...

Помпео ја предупреди Русија да не се меша во изборите во...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја предупреди Русија да не се меша во претседателските избори во 2020 година. Помпео, кој пристигна во земјата во вторникот...

Помпео и Лавров три часа разговараа зад затворени врати

Москва верува дека може да постигне договор со Вашингтон, нагласи рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров по разговорите со американскиот државен секретар Мајк...

Лавров ја оцени средбата со Помпео како конструктивна

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и американскиот државен секретар, Мајк Помпео, разговараа во Финска, по што Лавров повторно предупреди дека американската воена...