Ознака: сергеј лавров

Лавров: САД манипулираат со ОН за да го казнат Иран

Вашингтон нема право да манипулира со Советот за безбедност на ОН и со Секретаријатот на ОН обидувајќи се да го казни Техеран за неговиот...

Лидери од 12 земји потврдиле присуство на Парадата на Победата во...

Русија потврди дека сите доставени покани за Парадата на Победата во Москва се сè уште активни и дека 12 лидери веќе го потврдиле присуството...

Лавров во посета на Србија на 18 јуни

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров следната недела доаѓа во Белград и ова ќе биде прва негова посета на една земја по епидемијата на...

Лавров: Москва ќе го разгледа секое барање од САД за дополнителна...

Москва ќе го разгледа барањето на САД за испраќање дополнителна медицинска помош и опрема за борба против ковид-19 ако такво пристигне, изјави шефот на...

Лавров: Макрон покажа мудрост и желба за дијалог

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон во говорот на безбедносната конференција во Минхен покажал прагматичен пристап кога...

Лавров ќе се сретне со Помпео идната недела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров идната недела ќе го посети Вашингтон за да се сретне со државниот секретар Мајк Помпео, соопштија американски...

Лавров: Ограничувањето на работата на медиумите е политичка цензура

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ограничувањето на работата на руските новинари во многу земји е обид за наметнување политичка цензура. -...

Лавров: Не смее да се дозволи нуклеарна војна

Русија за време на Генералното собрание на ООН ги повика сите земји да ја поддржат изјавата за недозволивост на нуклеарната војна. Рускиот министер за надворешни...

Лавров: За Русија е поважнo да работи во рамките на Г20...

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Русија не бара заживување на групата 8, додека портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека...

Лавров: Ситуацијата со Иран се развива кон опасно сценарио

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека ситуацијата со Иран се одвива кон опасно сценарио, јави „Ројтерс“ повикувајќи се на руската новинска...