20.8 C
Skopje
6.6.2020 - 18:37

Ознака: Сергеј Баздникин

Средба Спасовски – Баздникин: Потврдени се добрите односи меѓу државите

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, се сретна со Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во нашата држава. На средбата е заеднички констатирано дека односите меѓу...

Средба на министерката Мизрахи со амбасадорот Сергеј Баздникин

Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин, на која уште беа истакнати добрите односи...

Руската амбасада и општина Прилеп го одбележаа 1 август – Денот...

Со полагање на цвеќиња на споменикот на руските војници загинати во Првата свестка војна на Германските гробишта и панихида, денеска во Прилеп, Амбасадата на...

Заев: Зад руските комичари не стои Русија

Премиерот Зоран Заев вчера по средбата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин изјави дека разговарале и за случајот со руските комичари и дека тоа нема...

Претседателот Пендаровски се сретна со рускиот амбасадор Баздникин

Можностите за поинтензивни контакти на сите полиња од заеднички интерес биле тема на вчерашниот разговор помеѓу македонскиот претседател Стево Пендаровски и амбасадорот на Руската...

Рускиот амбасадор во посета на Музејот и Институтот за тутун во...

Во организација на Сојузот на Здруженија за руско македонско пријателство – Македонија и прилепското МРД, денеска во Прилеп беше амбасадорот на Руската Федерација во...

Изложба и промоција на книга за руското царско семејство Романови

По повод 100 години од мачеништвото на руското царско семејство Романови, во Музејот на македонската револуционерната борба во Скопје свечено беше отворена фотодокументарната изложба...

Рускиот амбасадор му ја предаде на Заев нотата за прифаќање на...

Премиерот Зоран Заев синоќа го прими рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, кој му предаде копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација,...

Заев го прими новиот руски амбасадор Баздникин

Потенцијалите на економската соработка, особено во земјоделството и производството на храна, како и интересот на нашата земја за проширување и унапредување на соработката во...