Ознака: септември

Први септември две илјади деведесет и прва

Мето ја држеше во рацете единствената книга во домот, Бајки од браќата Грим. Мето скришно ги читаше приказните за Златокоса, Палче... и патуваше со...

Ќе се одржат наградите „Еми“

Наградите „Прајмтајм еми“, еден од најголемите настани во календарот на шоу-бизниси, ќе се одржат во септември, како што беше планирано со домаќинот на церемонијата,...

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на судовите и Јавните обвинителства,...

До септември ќе нема пленарни седници на ЕП во Стразбур

Сите пленарни седници закажани до септември годинава во Стразбур се откажани и наместо тоа ќе се одржуваат мини-пленарни сесии во Брисел, објави денеска претседателот...

Од септември учениците во Карпош ќе немаат мобилни на часовите

Скопската општина Карпош ќе биде првата локална самоуправа во која ќе почне да се спроведува проектот за ограничена употреба на мобилните телефони и другите...

Меркел: Германија во септември ќе одобри старт на преговорите на ЕУ...

Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата...