Ознака: семиња

Македонските семиња со врвен квалитет

Доколку во ген-банките, односно во специјални услови се зачувани нашите традиционални семиња, ние можеме лесно да ги обновиме. Земјата чувала повеќе видови семиња и...

Шкотите предупредени да не ги садат семињата од мистериозните пакети

Експертите ги предупредуваат граѓаните на Шкотска да не ги садат мистериозните пакети со семе, кои стотици граѓани ги добија преку пошта, иако не ги...

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не ја нарачале, пишува британски...

Првите изртени семиња на Месечината не ја преживејаа ноќта

Животот на семиња кои изртеа на Месечината во кинеската мисијата „Чанг’е-4“ заврши откако температурите на месечината се спуштија на -170 степени целзиусови, пренесува магазинот...

Историски момент за човештвото, изртија првите семиња на Месечината

Изртија семките кои кинеската мисија „Чанг'е-4“ ги однесе на Месечината, јавува Кинеската национална вселенска агенција, пренесува Би-би-си. Ова е првпат било каква биолошка работа да...