-3.2 C
Skopje
23.1.2022 - 9:31

Ознака: семејно насилство

Само вчера пријавени се четири случаи на семејно насилство низ Македонија

Полицијата јави за четири случаи на семејно насилство кои во текот на вчерашниот ден се одвивале низ територијата на Македонија. Два од нив се однесуваат...

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката

Четириесет и три годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за кривичните дела...

Сопругата ја тепал со каиш, кон ќерка си посегнал со нож

Обвинителството бара притвор за 43-годишен гостиварец поради семејно насилство. Синоќа околу 22:30 часот, во домот во кој живеел со сопругата и ќерката, започнал расправија по...

Ги претепал родителите бидејќи не добил пари за роденден

Скопското обвинителство поведе постапка против 49-годишник кој ги претепал своите родители. Како што соопшти Обвинителството, настанот се случил во семејниот дом на улицата „Њуделхиска“, на...

Жртвите да пријавуваат насилство и за време на полицискиот час

И за време на полициски час, жртвите на родово базирано или семејно насилство ќе можат да пријават на 192, СОС линиите, во Центрите за...

Зголемен бројот на случаи на семејно насилство во Битола

Во Битола, според податоците на Центарот за социјални работи 86 жртви се охрабриле да пријават семејно насилството. Тоа е над 50 проценти повеќе во...

Шахпаска: Приоритет е брза и ефикасна постапка за заштита на жртвите...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денска учествуваше на завршната конференција во рамки на проектот „Евалуација на стандардите за фер судење и...

Шахпаска: Нулта толеранција за насилство врз жените и семејното насилство

Нулта толеранција за насилството врз жените и семејното насилство за Министерството за труд и социјална политика е главен приоритет и оттука ова законско решение...

Притвор за мажот кој ги малтретирал внуците во Градски парк

Кривичниот суд му изрече мерка 30 дена притвор на чичкото кој ги малтретирал своите внуци во Градскиот парк. Како што претходно беше објавено, вчера...

МТСП со кампања за заштита од семејно насилство: Охрабри се, пријави...

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, подготви кампања за превенција и заштита од семејно насилство во...