28.8 C
Skopje
26.9.2021 - 19:34

Ознака: Село

Австриско село ќе го смени името поради несаканото внимание

Жителите на малото австриско село Фукинг гласаа за промена на името откако претрпеа несакано внимание од туристите од англиското говорно подрачје. Догодина, селото со...

Село се спасило од глад правејќи реплики на Ван Гог

Исклучителниот филм „Кинески Ван Гог“ се занимава со култот на поклонување на западните мајстори во Кина и животот на еден поранешен земјоделец што насликал...

Селото на Дедо Мраз во Рованиеми ја чува новогодишната бајка

Држава: Финска Област: Лапонија Жители: 63.000 Рованиеми е главен град на областа Лапонија и се наоѓа во северниот дел на Финска. Локалните жители го нарекуваат врата на...

Српски бизнисмен се обидува да го заживее селото

Српскиот бизнисмен Мирослав Мишковиќ преку својата компанија „Делта холдинг“ започна со спроведување на акцијата „Наше село“ со која планира да ги заживее селата во...

Родното место му оддаде почит на Леонардо да Винчи

  Жителите на Винчи, италијанското село во кое бил роден Леонардо да Винчи, вчера ја одбележaа 500-годишнината од смртта на познатиот уметник. Раскошните лозја, полиња...

Предел за фабулозни талкања и брилијантни авантури

#РаскажиНиЗаМакедонија КУРАТИЦА Спокојот на Македонија живее во селата. Во освежително опкружување, со живописен амбиент. Заробен меѓу прекрасни сцени на природата, бистар воздух, гостопримливи луѓе и моќна...

Македонското село пред исчезнување

Според податоците од пописот на населението спроведен во 2002 година, во земјава имало 639 населени места што имале население до 100 жители. Тоа значи...

Посета на постарите жители во планинските села во кичевско

На иницијатива на Регионалниот центар за управување со кризи-Кичево, изминативе денови беше извршена обиколка на повисоките населени места во Општина Кичево, а главен акцент...

Фали го градот, живеј на село

Идејата за одбележување на овој ден потекнува од периодот 2006-2008 година, кога за време на светската криза за храна цената драстично се покачи, а...

Шпанското село што сака да ги прими останките на Франко

Жителите на Агеда не сакаат многу да зборуваат откако нивното село, основано од Франциско Франко во 1954 година, се најде во центарот на вниманието...