Ознака: село Вранештица

Керамичката работилница во село Вранештица нема да се одржи поради пандемијата

Младинската керамичка работилница, која овој период од годината изминатите пет години се одржуваше во најгрнчарското село во земјава, Вранештица, годинава нема да се одржи...

Кривична против шумар вработен во „Лопушник“ зошто дозволил нелегална сеча

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Љ.А.(46) од кичевското село Вранештица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Изложба на дела од Младинска керамичка работилница во Кичево

На изложба што се одржа во петокот во Центарот за култура во Кичево беа претставени делата изработени за време на годинешната, петта Младинска керамичка...

Четврта Младинска керамичка работилница во селото Вранештица

Деновиве во најгрнчарското село во Македонија, Вранештица, се одржува четвртата Младинска керамичка работилница, на која творат учениците од ДСУ „Лазар Личеноски“ од Скопје и...

Кинеските производи ја истиснаа вранештичката керамика

Како што поминуваат годините, така верниците ги менуваат навиките и кинеските евтини производи, кои се доминантни на нашиот пазар, целосно го истиснаа земјеното дуле,...

Yashahime: Princess Half-Demon (https://crunchyrollfree.com/m/0ndj) Episode 15 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll premium trial

Hunter x Hunter Episode 148 at website https://animeheaven.pro. See more animeheaven bna