17.8 C
Skopje
16.9.2021 - 11:51

Ознака: села

Едно од најживописните села е изградено на карпа

Кастелфолит де ла Рока е едно од најживописните села во Каталонија. Оваа мала урбана област се граничи со реките Флувија и Торонел, меѓу кои...

Се враќа животот во мијачките села

Низ селските улици врволица од луѓе, дојдени од сите краеви на нашата држава, а најмногубројни се младите што ги оживеаја напуштените села. Порано, до...

Се пробива пат за поврзување на селата Луковица и Косевица

Македонска Каменица Општина Македонска Каменица и покрај кризата предизвикана од ковид-19 продолжува со градежните зафати за пробивање и изградба на локалниот пат, кој треба да...

Асфалт за неколку села во Новаци

Локалната самоуправа на Новаци деновиве интензивно се работи на локалната инфраструктура во општината. - Деновиве асфалтиравме улици во неколку села, а наскоро започнуваме со градежни...

Стотина кинески села во карантин, ќе се тестира цел град

Над 8.000 луѓе во градот Шулан во провинцијата Џилин, во североисточна Кина се наоѓаат во карантин, откако повторно почна да се појавува коронавирусот. Вирусот почна...

Пари има, тешко се наоѓаат млади земјоделци

Сумата од 20.000 евра што Владата им ја нуди на земјоделците помлади од 40 години е сосема солидна, но кој ќе ги користи тие...

Големите градови ги голтаат селата

Покрај веќе долготрајната миграција село - град, која, за жал, сѐ уште е актуелна, во последните две децении се јави и нова, слична миграцијата,...

Чиста животна околина, здрава вода за пиење во селата

Неодамнешната вест дека се најдени ешерихија коли и зголемен број колиформни бактерии во повеќе бунари, извори и чешми во десетина села во општината Чучер...

Потврдени затворските казни за нападот на Села

Скопска апелација им ги потврди затворските казни на осудените за нападот на Зијадин Села во Собранието. Tие по добивањето на пресудата треба да добијат...

Уапсена двојката што постави фотографии од починатиот Сала

По информациите дека се објавени фотографии од починатиот фудбалер Емилијано Сала од мртовечницата, семејството на фудбалерот, како и фудбалскиот свет останаа во шок. Сепак,...