Ознака: сезонски грип

За трипати се зголемува опфатот на граѓани за вакцинирање од сезонски...

На оваа своја седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата и го усвои Акцискиот план за проектот „Бесплатна вакцинација против грип за ризични групи“...

Рекорден број заболени од сезонски грип

Оваа сезона Македонија, најверојатно, ќе ја брои во годините со највисок процент на заболени од сезонски грип во последните девет години. Последните податоци на...

Сезонскиот грип е поголема опасност од коронавирусот

Во земјава има доволно епидемиолози за да детектираат коронавирус и затоа нема потреба да се крева паника Првиот потврден случај на заразен од коронавирус во...

Над 20 илјади граѓани се пријавиле за бесплатна вакцинација против сезонскиот...

Министерството за здравство информира дека до вчерашниот ден закажани се 20.069 граѓани за бесплатна вакцинација за наредните денови во трите поликлиники Букурешт, Чаир и...

Aлергиските реакции земаат замав

Врвот на активноста на вирусот на сезонскиот грип се очекува во февруари, а во моментов, велекарите, најчести пациенти им се хронично болните, децата и...

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Здравствен дом-Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре. За оваа...

Утре почнува вакцинацијата против сезонски грип

Во сите Центри за јавно здравје во земјава утре почнува вакцинацијата против сезонски грип. Годинава обезбедени се 41.000 дози вакцини, рече на денешната прес-конференција...