Ознака: седница

Прекината седницата за избор на заменици-министри

Седницата на која требаше да се расправа по предлогот за именување на заменици-министри во Владата беше прекината бидејќи се чека извештај од Државната изборна...

Изборот на заменици-министри пред пратениците

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменици на министрите во Владата. Владата во петокот...

Изгласани измените на законите за основно и средно образование

Пратениците ги донесоа измените на законите за основно и за средно образование, во рамки на денешното продолжение на 12-та собраниска седница. За измените на...

Собранието ќе гласа за составот на работните тела

Претседателот на Собранието, Талат Џафери најави дека денеска напладне ќе закаже седница на која на дневен ред ќе биде избор на составот на работните...

Седницата за избор на влада продолжува утре

Заврши собраниската седница за избор на влада. Расправата ќе продолжи утре во 12 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери ги предупреди пратениците утре да дојдат...

Партиските препукувања доминираат на дискусијата за нова влада

Мизрахи кон Заев: И сега дали ќе се откажете од јазикот или од Гоце Делчев? Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешната седница во Собранието...

Заев ја претстави програмата на новата влада пред пратениците и најави...

Со едночасовен говор во Собранието мандатарот Зоран Заев ја претстави програмата на владата за наредните четири години. Тој вети разрешување на судии, кастрење на...

Јанушев: Во Собранието има oсум пратеници коишто немаат легитимитет

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на денешната собраниска седница посочи дека во моментот во Собранието се присутни осум пратеници од мнозинството на коалицијата на...

Почнува собраниската расправа пред изборот на нова влада

Собраниската седница за избор на новата влада предложена од мандатарот Зоран Заев почнува денеска, со што составот на единаесеттата влада треба да биде изгласан...

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ја напушти седницата на...

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ја напушти денешната 54. седница на Советот, во знак на протест за ставањето на дневен ред на...