36.8 C
Skopje
28.7.2021 - 20:16

Ознака: седница

Собранието го бира новиот состав на ДИК

Изборот на членови на Државната изборна комисија (ДИК) е една од точките на дневниот ред на пленарната собраниска седница закажана за денес. Седницата беше закажана...

Новиот закон за буџети наскоро влегува во собраниска процедура

На денешната редовна седница Владата го разгледа и усвои предлог-законот за буџети со цел имплементација на реформите во процесите на планирање и извршување на...

Собранието нема кворум за да изгласа продолжување на кризната состојба

Поради немање кворум и присуство на само 58 пратеници, пратениците за утврдениот дневен ред од 20 точки само расправаат, но не гласаат, затоа што...

Прилепските советници го усвоија извештајот за штетите од невремето во прилепско...

Советот на општина Прилеп, онлајн, денеска ја одржа својата 50-та седница, на која советниците донесоа повеќе одлуки од интерес на граѓаните. Како што информираат од...

Главниот штаб за управување со кризи попладне ќе одржи седница

Согласно одлуката за кризна состојба, доцна синоќа во Центарот за управување со кризи, се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи при...

Фудбалерите ќе добијат по 10.000 евра награда, одлучи Владата

Сите членови на македонската фудбалска репрезентација ќе добијат по 10.000 евра награда, одлучи Владата на седница по пласманот на Европското првенство во фудбал. Информацијата ја...

Црна Гора: Oдложена седницата за изборот на нова влада

Седницата на парламентот на која ќе се расправа за изборот на новата влада на Црна Гора е одложена за 2 декември, соопшти денеска претседателот...

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република...

Владата го усвои предлогот за ребаланс на буџетот и ги прифати...

Владата на денешната осма седница го утврди предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2020 година, и донесе заклучок да го достави на...

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата денеска со почеток во 12 часот во Свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На седницата, министрите ќе потпишат кодекс за етичко однесување на...