Ознака: седница

Владата донесе одлука за вработувања на неопределено време во училиштата

Владата во рамки на 69-та седница формираше работна група за изнаоѓање на можно решение за проблемот со линдан во АД ОХИС, донесе фискална стратегија...

Се воведува државна награда за Денот на албанската азбука

Собранието на Република Македонија во рамки на 46. седница попладнево ги донесе измените и дополнувањата на Законот за државните награди, по скратена постапка, предложени...

Отпочнаа подготовките за втората фаза од Спогодбата за асоцијација и стабилизација...

Владата на денешната 67-ма седница донесе одлука за отпочнување на подготовките за втората фаза од Спогодбата за асоцијација и стабилизација. Владата ќе му предложи...

Итна седница на ЦК на Северна Кореја заради „актуелниот историски период“

Северна Кореја утре ќе одржи пленарна седница на Централниот комитет на владејачката партија, јави државната севернокорејска новинска агенција КЦНА. Состанокот е свикан за да се...

Проширен опсегот на јавни функционери кои треба да ги објават службените...

Владата на денешната 64. седница донесе одлука со која се проширува опсегот на носители на јавни функции кои треба да ги објават службените трошења.  Како...

Обвинувања за скандали, убиства и за политички игри во Собранието

По едночасовната пауза, попладнево во Собранието на Република Македонија продолжи седницата за доверба на Владата. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за отпуштања, немање инвестиции, корумптивни скандали,...

Власта и опозицијата си ја префрлаат одговорноста за економската состојба

Критики до власта за неисполнети ветувања од изборната програма и за влошувања на состојбата во економијата, упатија пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната интерпелација...

Почна собраниската расправа за интерпелација на Владата

Почна собраниската седница за интерпелација на Владата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во образложението на барањето за гласање доверба на Владата потпишано од 41 пратеник од...

Вонредна седница за депортирањето ѓуленисти

Косовскиот парламент закажа вонредна седница за тајното апсење и депортација на шесте турски државјани, припадници на движењето на муслиманскиот проповедник во егзил Фетулах Ѓулен....

Владата одлучи да се гради нов објект на Државниот архив

Владата денеска ја одржа 62-та седница на која е одобрена државна помош за нова, десетта странска инвестиција според новите мерки за поддршка, намалена е...