21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:29

Ознака: седница

Усвоен концептот на националната структура за водење на процесот за зачленување...

Владата на денешната седница го усвои Концептот на националната структура за водење на процесот за зачленување на Република Македонија во НАТО. Како што соопшти на...

Почнува постапката за избор на универзален снабдувач на електрична енергија

Владата ја почнува постапката за избор на универзален снабдувач со електрична енергија. Одлуката е донесена на денешната владина седница, а надлежните министерства се задолжени...

Прва седница на новиот состав на ДИК

Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи првата седница. Новите членови на највисокото изборно тело во државата, кои беа избрани на 25 јули годинава...

ФФМ ја закажа седницата за избор на претседател на 1 септември

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука и вонредната седница за избор на претседател на ФФМ ја закажа на први септември. Од...

Со 68 гласови е усвоена одлуката за распишување на референдумот на...

Собранието на Република Македонија со 68 гласови „за“ и без „против“ и „воздржан“ и во отсуство на опозицијата  попладнево донесе одлука на 30 септември...

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе докажува дека референдумското прашање е манипулативно

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не ставија потпис на иницијативата за распишување на референдумот за името, која е поднесена во Собранието и која ќе биде разгледана...

Седницата за распишување на референдумот закажана за 15:30 часот

Иницијативата за распишување референдум за името потпишана од пратениците од владејачкото мнозинство-СДСМ, ДУИ и БЕСА е поднесена во Собранието на Република Македонија. Седницата за донесување...

Расправата за Изборниот законик отворена во тензична атмосфера

Во тензична атмосфера собраниската Комисија за европски прашања попладнево ја започна седницата на која единствена точка на дневен ред беа измените на Изборниот законик...

Седницата за изборниот законик за ДИК презакажана за утре

По речиси еден час расправа, Собранието попладнево го усвои дневниот ред на 53. седница на чиј дневен ред се и измените на Изборниот законик за...

Владата ја усвои информацијата за набавка на инсулин

Владата на редовната 80-та седница го прифати предлог - законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка. Со предлог законот ќе се овозможи...