Ознака: Северна Македонија

Три НАТО членки го ратификуваа протоколот за пристап на Македонија

Евро-Атлантскиот Совет на Македонија на својата интернет страница објави интерактивна мапа преку која може да се следи кои земји членки на НАТО го ратификуваа...

Северна Македонија денеска на агендата на министрите за надворешни на ЕУ

Република Северна Македонија денеска ќе биде на дневниот ред на состанокот на министерите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, јави дописничката на...

Печат со новото име почна да се става во пасошите на...

Печат со новото име Република Северна Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата на граничните премини, согласно спроведувањето...

Албанија го одобри членството на Северна Македонија во НАТО

Албанскиот Парламент со 130 гласа „за“ го ратификува пристапниот Протокол за членството на Република Северна Македонија во НАТО. Пленарната седница на Собранието на Република Албанија...

Бугарската Влада му предложи на Народното Собрание да го ратификува Протоколот...

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 февруари...

На Мијанмар му беа потребни 20 години, колку ќе ѝ требаат...

Истражувањето на реномираниот британски „Економист“ покажува дека ќе треба да поминат повеќе десетици години, па и децении за промената на името на некоја држава...

Почнува примената на Република Северна Македонија

Гранични табли со името Република Северна Македонија за три дена, нови регистарски таблички за четири месеци, нови пасоши од крајот на годинава, а нови...

Влада: Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна...

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот...

ЕК за неколку дена треба да почне да користи „Северна Македонија“

Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Брисел. Откако двете...

Договорен и стартот за употреба на Северна

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера го презакажа терминот за распишувањето на претседателските избори од 17.30 во 18 часот. Во исто време во грчкиот...