Ознака: Северна Македонија

Институциите се фатија во костец со партиите за свечените изјави

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, до сите општини, до градот Скопје и до Заедницата на единиците на локалната самоуправа достави писмено мислење за...

Да умреш од смеа!

Верувале или не, ама најновиот научен текст (за колатералните штети од Преспанскиот договор), кој ќе го презентирам идниот месец во Полска, планирам наместо со...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Македонија треба да добие датум...

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Македонија...

Ние и соседите при прославите на нашето историско минато

Бидејќи сила бога не моли, вели поговорката, сега на нашите прослави молебени и сл. ни се присламчуваат и делегации од нашите соседи, на пример...

Хан: ЕУ нема да се проширува, туку ќе се заокружува

Европската комисија до крајот на мај ќе го претстави годишниот извештај за напредокот на земјите во процесот на проширувањето, кој е од голема важност...

Советот на Европа официјално ја заведе земјата под Северна Македонија

Советот на Европа официјално ја заведе земјата под нејзиното ново име „Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Стразбур. На Интернет страницата на најстарата паневропска...

Тамара ќе настапува под името Северна Македонија

ЕБУ официјално потврди дека македонската претставничка Тамара Тодевска ќе настапи под името Северна Македонија на претстојниот Евросонг во Тел Авив во мај. Во известувањето се...

Делегација на ЕП ќе го оценува напредокот на Северна Македонија

Делегација на Европскиот парламент престојува во Скопје за да го оцени напредокот на земјата во европските реформи, како и подготвеноста за можни пристапни преговори. Седум...

Четири држави го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во...

По Грција, Словенија и Албанија, вчера и Парламентот на Република Бугарија го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата...

Бугарија го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Парламентот на Република Бугарија денеска го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа 140 пратеници, а против и воздражни немаше. На...