17.5 C
Skopje
16.7.2019 - 23:03

Ознака: северна кореја

Аналитички центар од САД: Северна Кореја поседува тајни бази со балистички...

Северна Кореја поседува најмалку 13 тајни бази со балистички ракети, способни да носат нуклеарно оружје, се наведува во вчера објавениот извештај на вашингтонскиот тинк-тенк...

Северна Кореја и натаму има ракетни бази

Вашингтонскиот Центар за стратешки и меѓународни студии денеска објави дека лоцирал „најмалку 13 од 20-те тајни ракетни бази во Северна Кореја“. Центарот во својот извештај...

Овековечената насмевка ја зацврстува моќта на Ким Јонг-ун

Северна Кореја го претстави веројатно првиот официјален портрет на Ким Јонг-ун, означувајќи нова фаза во негувањето на култот на личноста на нејзиниот лидер, пишува...

Сексуалното насилство во Северна Кореја е прифатено како дел од животот

Сексуалните злоупотреби се толку распространета практика во Северна Кореја, што се „прифатени како дел од нормалниот живот“, тврди „Хјуман рајтс воч” во извештајот за...

Двете Кореи ќе ги расформираат стражарските пунктови на границите

Северна и Јужна Кореја денеска постигнаа договор до следниот месец „целосно да расформираат“ 22 стражарски пункта од двете страни на нивните цврсто утврдени граници,...

Трамп: Спречив војна помеѓу САД и Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за мрежата Си-Би-Ес изјави дека спречил војна помеѓу САД и Северна Кореја, како и дека Кина е поголема...

Трамп: Ситуацијата со Северна Кореја се одвива многу добро

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека односите со Северна Кореја се одвиваат многу добро и оти очекува во иднина да се случат „добри...

Новиот луксузен „Ролс ројс“ на Ким Јонг-ун е шлаканица за Трамп

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун има нов автомобил, црн „Ролс ројс“ во кој пристигна на состанокот со американскиот државен секретар Мајк Помпео, викендов, пренесува „Си...

Кремљ работи на подготовка на посета на севернокорејскиот лидер на Русија

Се подготвува посета на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на Москва, соопшти денеска Кремљ. Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека претседателот Владимир Путин минатиот...

Сеул: Северна Кореја има од 20 до 60 нуклеарни бомби

Јужнокорејскиот министер за обединување Чо Мјонг-гјон пред пратениците изјави дека Северна Кореја во својот нуклеарен арсенал има од 20 до 60 бомби. Ова е првпат...