7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 0:39

Ознака: северна кореја

Севернокорејски хакери украле 300 милиони долари за нуклеарната програма

Според доверлив извештај на Обединетите нации, хакерската армија на Северна Кореја минатата година успеала да украде над 300 милиони долари кои биле наменети за...

Пјонгјанг прикажа „слика на неговата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката партија на власт, покажувајќи...

Судбината на моќната сестра на Ким Јонг-ун е непозната

Што се случува со Ким Јо-јонг, сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун? Тоа е прашањето што ги мачи сите кои со внимание ја набљудуваат...

Ким Јонг-ун сака да ги подобри односите со светот

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун истакна дека е потребно значително да ги подобрат своите врски со надворешниот свет. Обраќајќи ѝ се на својата владејачка партија на...

Семејното потекло на Ким Јонг-ун ја оспорува легитимноста на неговото владеење?

Новата официјална биографија на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, која беше издадена во чест на 75-годишнината од формирањето на севернокорејската Работничка партија, ја доведува во...

Олабавени шрафови овозможија бегство кое ги посрами јужнокорејските граничари

Границата меѓу Северна и Јужна Кореја е најсилно утврдената граница на светот. Демилитаризираната зона долга четири километри има висока ограда со бодликава жица, мински...

Ким Јонг-ун ја сопира трговијата со Кина поради корoнавирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун одлучи дополнително да ги заостри мерките за спречување на ширење на коронавирус во оваа земја, прекинувајќи ја речиси целата трговија...

Хотелите во Пјонгјанг можат да ве вратат назад во времето

За многу посетители на Северна Кореја чувството за патување низ времето никогаш не било поживописно отколку кога првпат ќе влезат во својот хотел, пишуваат...

Американците повеќе стравуваат од Кина и од Русија, а помалку...

За време на претседателскиот мандат на Доналд Трамп, помалку Американци ја сметале нуклеарната програма на Северна Кореја како критична закана за САД, покажуваат две...

Ким последен пат во јавноста виден пред 23 дена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун последен пат се појави во јавноста пред 23 дена, но тоа не е невообичаено, соопшти официјален претставник на Министерството за...