Ознака: северна кореја

Трамп: Ги одредивме местото и датумот за средбата со Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека местото и датумот за неговата средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се веќе утврдени и дека наскоро ќе...

Трамп и Ким ќе се сретнат во зоната меѓу двете Кореи?

Лидерите на Северна Кореја и на САД, Ким Јонг-ун и Доналд Трамп, би можеле до крајот на месецов да се сретнат во демилитаризираната зона...

Мун: ОН да помогне за проверки на Северна Кореја

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин побара денеска од ОН да помогнат во проверките за планираното затворање на севернокорејскиот полигон за нуклеарни тестови. Мун барањето го упатил...

Од 5 мај Северна и Јужна Кореја во иста часовна зона

Властите во Северна Кореја одлучија од 5 мај да се поместат стрелките на часовниците за 30 минути понапред за да биде државата во иста...

Северна и Јужна Кореја договориле крај на војната и денуклеаризација на...

Јужнокорејскиот претседател и севернокорејскиот лидер, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун денеска договориле завршување на војната долга седум децении и да почнат со работа на...

Историска средба на корејските лидери

Во фокусот на разговорите помеѓу Ким Јонг-ун и јужнокорејскиот колега ќе биде потпишувањето мировен договор, денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров, а се претпоставува и дека...

Лидерите на Јужна и на Северна Кoреја на историска средба најавија...

Лидерите на Јужна и на Северна Кoреја, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун денеска срдечно се ракуваа на почетокот од историската средба во демилитаризираната...

Абе: Успехот на самитите ќе значи и нормализација на односите помеѓу...

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека успехот на идните самити на Северна Кореја со Јужна Кореја и со САД ќе значи дека Пјонгјанг и...

Сеул ја запре пропагандата против Северна Кореја

Јужна Кореја вчера ја стопира пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...

Матис: Оптимист сум во врска со преговорите со Северна Кореја

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изјави дека е оптимист за разговорите со Северна Кореја, нагласувајќи дека тие ќе вродат со плод. Оценката на Матис...