Ознака: северна кореја

„Вашингтон пост“: Мајк Помпео тајно се сретнал со Ким Џонг-ун

Мајк Помпео, номиниран за функцијата државен секретар на САД, за време на велигденските празници заминал во тајна посета на Северна Кореја и се сретнал...

Британскиот воен брод во Јапонија го зголемува притисокот врз Северна Кореја

Британски воен брод доплови во Јапонија за да го засили притисокот за спроведување на санкциите на Обединети нации кон Северна Кореја поради нејзината нуклеарна...

Кореите разговараа за воспоставување прва телефонска линија меѓу лидерите

Јужна и Северна Кореја денеска разговараа за воспоставување директна телефонска линија меѓу своите лидери, пред нивниот состанок планиран за крајот на овој месец. Состанокот бил...

Новинари „изнудија“ извинување од Северна Кореја поради поп-концерт

Северна Кореја, неочекувано, упати извинување на група новинари на кои им бил оневозможен влез на концерт на јужнокорејски поп-бенд, што го посетил севернокорејскиот лидер...