-4.2 C
Skopje
17.1.2022 - 11:53

Ознака: северна кореја

Помпео: Приватниот сектор на САД е подготвен за инвестиции во Северна...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека ако Пјонгјанг прифати целосно да ја укине неговата нуклеарна програма, тогаш САД ќе му дозволат на...

Северна Кореја кон крајот на мај ќе го уништи полигонот за...

Северна Кореја кон крајот на овој месец ќе го затвори и уништи полигонот за нуклеарно тестирање. Зависно од временските услови, уништувањето на полигонот ќе се...

Биотехнолошка лабораторија од Северна Кореја клонира кучиња

Подготвил: Христијан Јосифовски Луѓето се справуваат со загубата на своите миленичиња на различни начини. Некои се справуваат со гушкање на омилената играчка на нивниот миленик,...

Договорен е датумот и местото на средбата Трамп – Ким

Договорено е времето и местото на состанок на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео, додавајќи...

Трамп: Северна Кореја ослободи тројца Американци

Северна Кореја ги ослободи тројцата Американци, кои со месеци беа во притвор, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. - Задоволство ми е да Ве известам...

Ненајавена средба меѓу кинескиот претседател и Ким Џонг-ун

Кинескиот претседател Си Џинпинг и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун се сретнаа денеска на северот на Кина, јави АФП, повикувајќи се на агенцијата...

Северна и Јужна Кореја повторно се во иста временска зона

Северна Кореја веќе е во иста временска зона со Јужна Кореја, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА. Агенцијата додаде дека промената на времето е првата практична...

Трамп: Ги одредивме местото и датумот за средбата со Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека местото и датумот за неговата средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се веќе утврдени и дека наскоро ќе...

Трамп и Ким ќе се сретнат во зоната меѓу двете Кореи?

Лидерите на Северна Кореја и на САД, Ким Јонг-ун и Доналд Трамп, би можеле до крајот на месецов да се сретнат во демилитаризираната зона...

Мун: ОН да помогне за проверки на Северна Кореја

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин побара денеска од ОН да помогнат во проверките за планираното затворање на севернокорејскиот полигон за нуклеарни тестови. Мун барањето го упатил...