12.1 C
Skopje
18.11.2019 - 3:22

Ознака: северна кореја

Дали Ким Јонг-ун намерно имитира негативци од филмовите со Џејмс Бонд?

Ана Фајфилд го опишува диктаторот како насмеан седи во неговата куќа на плажа, додека со неговото оружје гранатира еден крајбрежен остров Спектатор Набљудувачите на Северна Кореја...

„Убавото писмо“ не го спречи Ким Јонг-ун да истрела нови ракети

Северна Кореја во саботата истрела два проектили од краток дострел во водите на Јапонското море, извести армијата на Јужна Кореја. Ракетниот тест беше извршен неколку...

Ким Јонг-ун не седи со скрстени раце

Северна Кореја соопшти дека лидерот Ким Јонг-ун надгледувал демонстрација на новоразвиените балистички ракети од среден дострел, за кои изјавил дека ќе бидат „адекватно предупредување“...

Пјонгјанг ги прекршил резолуциите на ОН, но не и договорот со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неодамнешните ракетни тестови на Северна Кореја ги прекршија резолуциите на ООН, но не го нарушиле неговиот договор со...

Нејаснотиите околу севернокорејските ракети уште ги измачуваат Американците

Северна Кореја најверојатно изврши нови ракетни лансирања, изјавиле двајца неименувани официјални претставници на САД, за американските медиуми. Тие рекле дека најновиот ракетен тест не ја...

Севернокорејските ракети ги алармираа Јужна Кореја и САД

Проектилите што утрово ги лансираше Северна Кореја се балистички ракети, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја и додаде дека ракетите летале околу 250...

Северна Кореја по десет дена ослободи руски рибарски брод

Северна Кореја ослободи руски рибарски брод кој беше задржан поради обвинение дека ги прекршил прописите за влез во земјата, информираше руската амбасада во Пјонгјанг,...

Новата балистичка ракета на Северна Кореја слична на руската „Искандер“

Двата проектила со краток дострел, тестирани од Северна Кореја неделава, се слични на тактичкиот ракетен систем „Искандер“ според своите оперативни карактеристики, објави во новинската...

Севернокорејските проектили со краток дострел се нова закана

Властите во Јужна Кореја соопштија дека двата проектила кои беа лансирани од страна на Северна Кореја се нов тип на проектили со краток дострел...

Северна Кореја го повикува светот да ги открие нејзините убавини

Северна Кореја започна кампања за промоција на своите најпознати туристички дестинации, во обид да привлече туристи во живописната, но таинствена и нуклеарно-вооружена нација, пренесува...