Ознака: северна кореја

Ким Јонг-ун го надгледуваше тестирањето на ново оружје

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун го надгледуваше тестирањето на новото високотехнолошко стратешко оружје, соопштија синоќа севернокорејските медиуми. Јужнокорејската агенција Јонхап, повикувајќи се на севернокорејската држава телевизија,...

Сеул ги отстранува контролните кули на границата кон Северна Кореја

Јужнокорејските власти започнаа со отстранување на контролните кули долж границата кон Северна Кореја, како дел од напорите за намалување на тензиите во време на...

Северна Кореја крие десетина бази со нуклеарни проектили

Истражувачите од Центарот за стратегиски и меѓународни студии (ЦСМС) успеале да ги лоцираат оперативните бази, кои претходно не беа откриени од Владата во Пјонгјанг Северна...

Трамп: САД се свесни за постоењето ракетни бази во Северна Кореја

САД се свесни за постоењето бази за балистички ракети  во Северна Кореја, кои беа претставени како тајни, соопшти денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Статијата...

Аналитички центар од САД: Северна Кореја поседува тајни бази со балистички...

Северна Кореја поседува најмалку 13 тајни бази со балистички ракети, способни да носат нуклеарно оружје, се наведува во вчера објавениот извештај на вашингтонскиот тинк-тенк...

Северна Кореја и натаму има ракетни бази

Вашингтонскиот Центар за стратешки и меѓународни студии денеска објави дека лоцирал „најмалку 13 од 20-те тајни ракетни бази во Северна Кореја“. Центарот во својот извештај...

Овековечената насмевка ја зацврстува моќта на Ким Јонг-ун

Северна Кореја го претстави веројатно првиот официјален портрет на Ким Јонг-ун, означувајќи нова фаза во негувањето на култот на личноста на нејзиниот лидер, пишува...

Сексуалното насилство во Северна Кореја е прифатено како дел од животот

Сексуалните злоупотреби се толку распространета практика во Северна Кореја, што се „прифатени како дел од нормалниот живот“, тврди „Хјуман рајтс воч” во извештајот за...

Двете Кореи ќе ги расформираат стражарските пунктови на границите

Северна и Јужна Кореја денеска постигнаа договор до следниот месец „целосно да расформираат“ 22 стражарски пункта од двете страни на нивните цврсто утврдени граници,...

Трамп: Спречив војна помеѓу САД и Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за мрежата Си-Би-Ес изјави дека спречил војна помеѓу САД и Северна Кореја, како и дека Кина е поголема...