Ознака: северна кореја

Нова ера во односите помеѓу САД и Северна Кореја

Клучното прашање е на какви отстапки е подготвен севернокорејскиот лидер и дали ќе се придржува до евентуалните ветувања. Сепак, САД не ни очекуваат дека...

Трамп: Верувам дека ќе постигнеме напредок на средбата со Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во телефонски разговор со неговиот јужнокорејски колега Мун Џе-ин изрази оптимизам дека на неговата утрешна средба со севернокорејскиот лидер...

Ким Јонг-ун пристигна во Сингапур

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун вчера пристигна во Сингапур, два дена пред долго очекуваниот самит со претседателот на САД, Доналд Трамп. Предвидено беше Ким да...

Трамп и Ким пристигнаа во Сингапур за историската средба во вторник

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џон Ун денеска имаше средба со премиерот на Сингапур, Ли Хсијен Лунг , во пресрет на историскиот самит со американскиот претседател...

Трамп: Се е подготвено за средбата со Ким Џонг-ун

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска соопшти дека „се е подготвено" за средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за 12 јуни во Сингапур. -...

Трамп и уметноста на договорот со Северна Кореја

Само пред неколку дена, планираниот самит во Сингапур помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун изгледаше дека виси на конец. Преговорите...

Јапонија и Јужна Кореја со различни ставови за Северна Кореја

Сингапурскиот безбедносен форум во Азиско-пацифичкиот регион ги изнесе на виделите различните ставови на Јапонија и Јужна Кореја во односот кон Северна Кореја. Во својот говор...

Северна Кореја сака да стане како Пакистан

Американски функционери заговараат либиски модел за Северна Кореја, но таа веројатно повеќе сака да биде како Пакистан. Двете држави веќе соработуваа на нуклеарниот развој Доналд...

Постигнат напредок во разговорите меѓу САД и Северна Кореја

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и севернокорејскиот претставник Ким Јонг-чол постигнаа напредок за време на денешните разговори во Њујорк, чија цел е поставување основа...

Трамп го очекува писмото од Ким Џонг-ун

Преговорите со Северна Кореја во Њујорк беа многу позитивни, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп и додаде дека делегацијата од Пјонгјанг утре ќе го...