Ознака: северна кореја

Јапонија и Јужна Кореја со различни ставови за Северна Кореја

Сингапурскиот безбедносен форум во Азиско-пацифичкиот регион ги изнесе на виделите различните ставови на Јапонија и Јужна Кореја во односот кон Северна Кореја. Во својот говор...

Северна Кореја сака да стане како Пакистан

Американски функционери заговараат либиски модел за Северна Кореја, но таа веројатно повеќе сака да биде како Пакистан. Двете држави веќе соработуваа на нуклеарниот развој Доналд...

Постигнат напредок во разговорите меѓу САД и Северна Кореја

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и севернокорејскиот претставник Ким Јонг-чол постигнаа напредок за време на денешните разговори во Њујорк, чија цел е поставување основа...

Трамп го очекува писмото од Ким Џонг-ун

Преговорите со Северна Кореја во Њујорк беа многу позитивни, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп и додаде дека делегацијата од Пјонгјанг утре ќе го...

Адмирал Хари Харис: Северна Кореја е најдиректна закана за САД

Командантот на пацифичките сили на САД, кој ја напушта функцијата, адмирал Хари Харис изјави дека Северна Кореја е најдиректна закана за САД. – Севрна Кореја...

Лавров: Денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров ќе оди во фази

Решавањето на прашањето за нуклеарната програма на Корејскиот полуостров не може да биде целосно ако не се укинат санкциите кон Пјонгјанг, истакна денеска рускиот...

САД: Во Северна Кореја има до 120 илјади политички затвореници

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп проценила дека меѓу 80 илјади и 120 илјади политички затвореници се наоѓаат во кампови за затвореници во Северна...

„Волстрит џурнал“: САД со нов пакет санкции за Северна Кореја

Американското Министерство за финансии подготви нов пакет санкции за Северна Кореја, со кои ќе бидат засегнати руски и кинески компании, објави весникот „Волстрит џурнал“...

Официјални претставници на САД во Северна Кореја разговараат за подготовките на...

Американски официјални претставници денеска отпатуваа во Северна Кореја за да започнат разговори за подготовките на самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер...

Нова средба на лидерите на Северна и Јужна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин се сретнаа денеска во местото Панмунџом во демилитаризираната зона долж границата на двете Кореи. Како што...