Ознака: северна кореја

Појавувањето на Ким јонг-ун ги посрами пребегнатите Севернокорејци

Поранешен севернокорејски дипломат јавно се извини откако кажа дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун веројатно е толку болен што не може да стои на нозе,...

Маѓепсаноста со Ким Јо-јонг поприма чудни размери

Со појавата на шпекулациите за судбината на Ким Јонг-ун на Интернет се јави и чудна опчинетост со помладата сестра на севернокорејскиот лидер, Ким Јо-јонг,...

Улогата на Ким Јо-јонг во тајната „канцеларија 39“ оди во полза...

Странските разузнавачи со години ја набљудуваат тајната канцеларија на третиот кат во седиштето на севернокорејската Работничка партија во Пјонгјанг. Таму, во канцеларијата 39, лидерот...

Ким Јонг-ун се крие од коронавирусот?

Ким Јонг-ун не е болен и можеби само се изолира од пандемијата на коронавирусот, сметаат некои јужнокорејски и американски официјални претставници во најновите обиди...

Враќањето на несудениот владетел: Од прогон до полагање право на севернокорејскиот...

Ким Пјонг-ил (65) беше сметан за наследник на „тронот“ уште од самото настанување на Северна Кореја. А сега, кога здравствената состојба на неговиот внук...

Три можни сценарија за исчезнувањето на Ким Јонг-ун

Поминаа две недели откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун последен пат беше забележан во јавноста. Оттогаш, Пјонгјанг молчи за неговата состојба, а шпекулациите се проширија...

Светските лидери загадочни околу сознанијата за Ким Јонг-ун

Јапонскиот премиер, Шинѕо Абе, изјави дека е запознаен со извештаите за здравјето на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун и внимателно ги следи случувањата. Абе го...

Како Ким Јонг-ун ги држи западните шпиони во мрак

Набргу откако Рејчел Ли ќе се разбуди насабајле, таа го вклучува компјутерот и почнува да пребарува по севернокорејските весници, телевизиските емитувања, академски списанија и...

Писмата на Ким Јонг-ун не ги стивнуваат гласините за неговото здравје

Ким Јонг-ун испратил писмо со благодарност до градежните работници кои се ангажирани на туристичката локација Вонсан-Калма, според севернокорејскиот дневен весник „Рондонг шинмун“. – Чесниот врховен...

Ким Jонг-ун е жив и здрав, тврди советник на јужнокорејскиот претседател

Советникот за надворешна политика на јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, Чунг Ин-мун, изјавил дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун е жив и здрав и дека од...