-4 C
Skopje
18.1.2019 - 23:46

Ознака: северна кореја

Ким подготвен да дозволи инспекција на главниот севернокорејски нуклеарен комплекс

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е подготвен да им дозволи на меѓународните инспектори да влезат во главниот нуклеарен комплекс на Северна Кореја, што се наоѓа...

„Кучињата на мирот“ на Ким Јонг-ун ја постигнаа целта

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин ги претстави кученцата од леглото на кучката Гоми, која претставуваше „мировен подарок“ од севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, пренесува Би-би-си. Ким Јонг-ун...

Ким Јонг-ун не ја интересира нелојалната севернокорејска младина?

Младите Севернокорејци не чувствуваат верност кон Ким Јонг-ун и се индиферентни кон политиката, според сведочењето на Ох Чонг-сонг (25) од Северна Кореја, кој беше ранет...

Лажен агент на ЦИА ги компликува односите помеѓу САД и Северна...

Северна Кореја го протера американскиот државјанин кој се обиде да влезе нелегално во државата, брзо решавајќи го случајот што претставува закана за односите со...

Ким Јонг-ун го надгледуваше тестирањето на ново оружје

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун го надгледуваше тестирањето на новото високотехнолошко стратешко оружје, соопштија синоќа севернокорејските медиуми. Јужнокорејската агенција Јонхап, повикувајќи се на севернокорејската држава телевизија,...

Сеул ги отстранува контролните кули на границата кон Северна Кореја

Јужнокорејските власти започнаа со отстранување на контролните кули долж границата кон Северна Кореја, како дел од напорите за намалување на тензиите во време на...

Северна Кореја крие десетина бази со нуклеарни проектили

Истражувачите од Центарот за стратегиски и меѓународни студии (ЦСМС) успеале да ги лоцираат оперативните бази, кои претходно не беа откриени од Владата во Пјонгјанг Северна...

Трамп: САД се свесни за постоењето ракетни бази во Северна Кореја

САД се свесни за постоењето бази за балистички ракети  во Северна Кореја, кои беа претставени како тајни, соопшти денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Статијата...

Аналитички центар од САД: Северна Кореја поседува тајни бази со балистички...

Северна Кореја поседува најмалку 13 тајни бази со балистички ракети, способни да носат нуклеарно оружје, се наведува во вчера објавениот извештај на вашингтонскиот тинк-тенк...

Северна Кореја и натаму има ракетни бази

Вашингтонскиот Центар за стратешки и меѓународни студии денеска објави дека лоцирал „најмалку 13 од 20-те тајни ракетни бази во Северна Кореја“. Центарот во својот извештај...