38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 18:59

Ознака: северна кореја

Јужна и Северна Кореја ја обновија комуникацијата

Јужна и Северна Кореја ја обновија комуникацијата, а двајцата лидери се согласија да ја вратат довербата и да ги подобрат врските, соопшти синоќа владината...

Ким Јонг-ун смени повеќе функционери поради пропусти во борбата со пандемијата

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун остро ги критикуваше највисоките функционери за неуспехот во борбата против пандемијата на коронавирусот, што според него предизвикало „голема криза“ и...

Ким Јо-јонг им порача на САД дека ќе бидат разочарани

Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун ја отфрли можноста за продолжување на дипломатските преговори со САД, додавајќи дека тоа ќе доведе до уште поголемо...

Ким Јонг-ун потврди дека земјата се соочува со сериозен недостиг од...

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун призна дека земјата се соочува со напната состојба со храна, објавија денес тамошните државни медиуми. Северна Кореја, која се наоѓа во...

Намалувањето на тежината предизвикува нови шпекулации за севернокорејскиот лидер

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун предизвика нови шпекулации поврзани со неговото здравје, откако на новообјавени фотографии се забележува дека тој видно ослабнал, пренесува „Гардијан“. Јужнокорејската новинска...

Смртна казна во Северна Кореја за оние што ќе гледаат американски...

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, воведе нов сеопфатен закон со којшто сака да го поттисне секое странско влијание, строго казнувајќи ги оние кои поседуваат...

Ким Jонг-ун ги забрани фармерките, странските филмови и сленгот

Северна Кореја неодамна воведе нов закон со кој се обидува да се потисне какво било странско влијание, строго казнувајќи ги сите оние што кај...

Северна Кореја го предупреди Бајден дека направил голема грешка

Официјален Пјонгјанг денеска предупреди дека САД дека ќе се соочат со тешка ситуација бидејќи американскиот претседател Џо Бајден направил голема грешка нарекувајќи ја Северна...

Ким Јонг-ун го одбележа Денот на сонцето

Севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун денес му оддаде почит во мавзолејот на неговиот дедо Ким Ил-сунг, одбележувајќи го роденденот на основачот на државата, познат и...

Новите севернокорејски тестови создадоа сомнеж за лансирање на забранети балистички ракети

Северна Кореја денеска лансираше најмалку две ракети за кои постои сомнеж дека се балистички ракети, потврдија за Ројтерс официјални лица од Јужна Кореја, Јапонија...