2.5 C
Skopje
7.12.2019 - 11:21

Ознака: северна кореја

Тринаесетте ракети на Северна Кореја ја вознемирија и Европа

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека со тоа се кршат...

Култот кон ликот на Ким Јонг-ун се негува меѓу диктатурата и...

Автор: Даг Бендоу Нешенел интерест Северна Кореја несомнено е посебна. Ако ништо друго, барем нејзините докажани постигнувања се еднакви на лажните руски достигнувања кои Павел Чеков...

Лошата жетва го зголемува ризикот од глад во Северна Кореја

Овогодинешната жетва на Северна Кореја се предвидува дeка ќе биде полоша од вообичаеното, со што ќе ги зголеми и онака сериозните недостатоци на храна...

Полубогот што јава митски коњ е подготвен да му пркоси на...

Автор: Тарик Хадад Њузвик Еден севернокорејски експерт вели дека Ким Јонг-ун се подготвува да му пркоси на претседателот Доналд Трамп и САД на голем начин откако...

Со галоп на светата планина Ким Јонг-ун најави дека ќе го...

Ким Јонг-ун „планира голема операција со која ќе го остави светот воодушевен“ откако пронајде инспирација за време на јавањето со коњ на врвот од...

Спас за контролата на нуклеарното оружје

Целта на контролата на нуклеарното оружје е очигледна, но средствата за нејзино постигнување се многу сложени. Тоа што успеваше во минатото, сега не функционира...

САД, Јапонија и Јужна Кореја разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја

Претставници на САД, Јапонија и Јужна Кореја во Вашингтон разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја, соопшти Стејт департментот. Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја,...

Пропаднаа преговорите меѓу Северна Кореја и САД во Стокхолм

Севернокорејскиот претставник Ким Мајонг Гил ги обвини САД дека се одговорни за неуспехот на разговорите за нуклеарната програма по неколкумесечниот застој и покрај новата...

САД и Северна Кореја ги прекинаа нуклеарните преговори

Нуклеарните преговори меѓу Северна Кореја и САД се прекинати, соопшти главниот преговарач на Северна Кореја, Ким Мјонг Гил. - Преговорите не ги исполнија нашите очекувања...

Пјонгјанг го зголемува притисокот пред продолжувањето на преговорите

Северна Кореја потврди дека успешно тестирала нов вид балистичка ракета, лансирана од подморница. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун им честиташе на оние што успешно го...