7.9 C
Skopje
19.11.2019 - 7:20

Ознака: северна ирска

Во Велика Британија уапсено четврто лице поврзано со „камионот на смртта“

Британската полиција соопшти дека уапсила уште едно, четврто лице, во врска со смртта на 39 лица пронајдени во камион во југоисточна Англија. Заменичката на шефот...

Нова ИРА презеде одговорност за убиството на новинарката во Северна Ирска

Милитантната група Нова ИРА ја призна одговорноста за убиството на новинарката од Северна Ирска, Лир Меккиво со писмо до локалните медиуми. -За време на нападот...

Убиена новинарка во Северна Ирска

Новинарка, на возраст од 29 години, синоќа беше убиена во Лондондери во Северна Ирска, соопшти полицијата, која се сомнева на тероризам. – Потврдуваме дека по...

Духовите на небото над Северна Ирска

Фотографот Стивен Бредли од Белфаст, Северна Ирска, инспирацијата за фотографирање често ја бара во небото. Инспириран од „расположението“ на небото, тој ја прикажува величественоста...

Британскиот државен министер за Северна Ирска поднесе оставка

Британскиот државен министер за Северна Ирска, Шаилеш Вара поднесе оставка поради несогласување со предлог-договорот за Брегзит, постигнат меѓу Владата во Лондон и ЕУ, објавија...

Северна Ирска нефлексибилна во преговорите за Брегзит

Арлин Фостер, шефицата на Демократската унионистичка партија (ДУП) на Северна Ирска, и клучен фактор во коалицијата на британската премиерка Тереза Меј, по средбата со...

Брегзит: Велика Британија стравува за Северна Ирска, а ЕУ за европскиот...

Членките на Европската унија денеска го одбија британското барање за договор кој ќе биде заснован врз таканаречениот „план од Чекерс“ на премиерката Тереза Меј,...

Замок од „Игра на тронови“ оди на продажба

Љубителите на светски познатата серија „Игра на тронови“, барем оние поситуираните, не мора веќе само да фантазираат да станат дел од неа... Имено, Госфардовиот...