Ознака: „Северен тек 2“

Медведев: Европејците ќе плаќаат по 2.000 евра за кубик гас

Германскиот канцелар Олаф Шолц побара да се прекине сертификацијата на гасоводот „Северен тек 2“. Добредојдовте во новиот свет каде Европејците ќе плаќаат 2.000 евра...

Бајден и Путин го „заобиколија“ гасоводот „Северен тек 2“

Гасоводот „Северен тек 2“ не беше спомнат за време на разговорите меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, изјави портпаролот...

Заврши изградбата на Северен тек 2 – во октомври почнува испораката...

Изградбата на гасоводот Северен тек 2 е целосно завршена денеска наутро, соопшти рускиот гасен гигант „Гаспром“. Претседателот на Извршниот одбор на „Гаспром“, Алексеј Милер, ја...

Зеленски: „Северен тек 2“ е опасно геополитичко оружје на Кремљ

Руско-германскиот гасовод „Северен тек 2“ е опасно геополитичко оружје на Кремљ, рече украинскиот претседател Владимир Зеленски на приемот на германската канцеларка Ангела Меркел во...

Кандидатот за германски канцелар се закани со санкции кон Русија

Кандидатот за германски канцелар од конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ, Армин Лашет, ѝ се закани на Русија со санкции доколку гасоводот „Северен тек 2“ се искористи...

Русија со намера да го заврши „Северен тек 2“ до крајот...

Русија очекува довршување на гасоводот преку Балтичкото Море, „Северен тек 2“, до крајот на годината, изјави денеска рускиот вицепремиер Александер Новак. Работата на руско-германскиот гасовод...

Бизнис – инфо

Австрија се противи на американските санкции за „Северен тек 2“ Австрискиот амбасадор во Русија, Јоханес Аигнер, изјави дека Австрија се противи на американските санкции кон...

Русија планира сама да го заврши „Северен тек 2“

Русија бара начини како да ги заобиколи американските санкции и сама да го заврши гасоводниот проект „Северен тек 2“ без меѓународна помош. САД се главни...

Козак: Русија ќе го реши проблемот „Северен тек 2“ во соработка...

Русија ќе најде решение за ситуацијата што се појави околу гасоводот „Северен тек 2“ по најавените санкции од Вашингтон преку тесна соработка со Европа,...

Трамп потпиша закон против рускиот гасовод

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша предлог закон за годишната потрошувачка за одбрана во кој се вклучени санкции за проектот „Северен тек 2“, гасоводот што...