21.1 C
Skopje
25.8.2019 - 9:15

Ознака: „Северен тек 2“

Европа под закана од американските санкции против „Северен тек 2“

Доколку американскиот Конгрес го усвои законот за санкции против гасоводот „Северен тек 2“, тогаш првпат на удар ќе биде Европската Унија, односно европските компании,...

Парламентот на ЕУ ги проширува правилата за гасовод за странски проекти

Европскиот парламент денеска одобри нови правила со кои регулативите на ЕУ за гасна инфраструктура се прошируваат на нафтоводи од земји кои не се членки...

Германија би можела да стане сопственик на последните 50 километри од...

Германската влада би можела да формира посебна компанија со намера да стане сопственик и да управува со последниот дел од гасоводот „Северен тек 2“,...

Дали САД ја преувеличуваат заканата на „Северен тек 2“ по ЕУ

Заканата од гасоводот „Северен тек 2“ за Европската Унија е многу преувеличена од страна на американската влада, изјавил Дејвид Банкс, бившиот советник на американските...

ЕУ воведе нови правила за гасоводот „Северен тек 2“

Европската унија реши да ја заостри регулативата за гасоводот „Северен тек 2“, што ќе дистрибуира гас од Русија до Германија, но нема да не...

ЕП бара откажување на изградбата на гасоводот „Северен тек 2“

Членовите на Европскиот парламент(ЕП) усвоиле резолуција со која се осудува изградбата на гасоводот „Северен тек 2“. Резолуцијата била донесена бидејќи, како што е соопштено од...

Трамп се заканува дека ќе ја спречи изградбата на Северен тек...

САД би можеле да преземат мерки за да ја спречат изградбата на гасоводот Северен тек 2, преку кој ќе се пренесува руски гас во...

Колкава е навистина руската моќ над Германија?

Анализа И претседателот на САД, Доналд Трамп, и голем број високи функционери во неговата администрација јавно изразија изненадувачки отворен став во кој се вели дека...

Путин: „Северен поток 2“ е комерцијален, а не политички проект

Гасоводот „Северен поток 2“ нема никаква врска со политика, туку е исклучително комерцијален проект, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Тој на заедничка прес-конференција со германската...