20 C
Skopje
21.10.2020 - 17:48

Ознака: Себастијан Курц

Курц сака „црвено-бело-црвена“ влада

Лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, денеска од австрискиот претседател Александар ван дер Белен доби мандат да формира нова Влада. Партијата...

Потврдена изборната победа на Курц

Австриската народна партија (ОВП) на Себастијан Курц, е убедлив победник на предвремените парламентарни избори, на кои, како што покажуваат официјалните резултати, освоила 37,46 проценти...

Убедливата победа му дава опции на Курц

Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц победи на предвремени парламентарни избори во земјата, освојувајќи 38,35 отсто од гласовите, соопшти австрискиот министер за...

Австрија го очекува враќањето на Курц по скандалот „Ибица“

Околу 6,4 милиони Австријци денеска ќе гласаат на предвремените парламентарни избори, распишани откако беше изгласана недоверба на австрискиот Праламент, првпат во повоената историја. Пред изборите...

Утре во Австрија предвремени парламентарни избори

Околу 6,4 милиони Австријци утре ќе гласаат на предвремените парламентарни избори. Изборите беа распишани откако австрискиот парламент, за првпат во повоената историја, изгласа недоверба во...

Курц: Австрија ќе го поддржи она што ќе го договорат Приштина...

Австрија ќе ги подржи сите решенија што ќе бидат договорени во дијалогот меѓу Белград и Приштина, вклучувајќи и корекција на границата. Ова во интервју...

Кој ја изложува својата држава перманентно на потсмев?

Дали е случаен фактот што сите земји во светот посветуваат големо внимание на протоколот? Апсолутно - не! Педантно практикуваниот протокол е огледало на една...

Виенска шницла и македонска десетка со кромид

Ако Австрија ја има прочуената виенска шницла, Македонија ја има познатата десетка со кромид, која совршено се совпаѓа со јубилејната десетта препорака. Не е толку...

Австриската влада на Курц е жртва на русофобната кампања, тврди Лавров

Владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц, која падна на 27 мај, стана жртва на русофобната кампања, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,...

Падна Владата на Себастијан Курц

Австрискиот парламент изгласа недоверба на преодната Влада на канцеларот Себастијан Курц, кој стана канцелар со најкус мандат. Курц влезе во историските анали како канцелар...